אורי יסוד                                                                                                                                     23.7.2010

 

החצר האחורית            (בנושא הזיכרון ל"סמל קליין")

   

 

מאיר קליין ידידי !

להודות על האמת , הרגשתי צביטה קטנה בלב כשקראתי את העובדות הכל כך מצערות שהביאוך לפנות לגולשי האתר לסיוע בעניין הנצחתו של אביך חיים קליין ז"ל בקרית חיים .

 

כאחד מבני קרית חיים שגדלו על המיתוס הזה שנקרא בפי כל "סמל קליין" , כמי שלימים היה שותף יחד עמו  בנסיעה ייצוגית של של קרית חיים וחיפה לגרמניה ובתוך כך למדתי פרק מדהים על השואה וכמי שראה אותו בפעילותו הציבורית הבלתי נלאית , אין לי כל ספק שחיים קליין יקיר קרית חיים בזכות ולא בחסד , זכאי היה על עברו ופעילותו המפוארת למען קרית חיים   להנצחה מכובדת אולי אך יותר מקריאת הכיכר על שמו שבצניעותכם הרבה הסתפקתם בכך .

 

אז בוא מאיר ידידי , אספר לך סיפור קטן על הנצחות בקרית חיים הנחשף באתר זה לראשונה ולבד מגייזי ועוד מס' חברים קרובים איש עוד לא שמע אותו.

 

הנושא הזה הנצחות זכרם של כאלו ואחרים תושבי  קרית חיים שתרמו וסמלו בדמותם ובמעשיהם טיפ טיפה יותר מהאחרים והוו דוגמה לחיקוי בפעולותיהם ומעשיהם , העסיק ומעסיק אותי מזה זמן רב .  

 

וכך , ביום בהיר אחד עלה בראשי רעיון להנציח את זכרן של חמש נשים , ארבע מתוכן אחיות מקצועיות ואחת שהייתה אולי הרבה יותר מכך , כולן עובדות  קופת חולים והרפואה הציבורית שללא ספק היו דמויות מיתולוגיות בקרית חיים וטבעו את חותמן בה (אולי קודם זמנך) . אין ילד של התקופה ההיא שלא עבר תחת ידיהן , ישבנו לא נחשף לאין ספור דקירות מזרק כאלו ואחרות , חבישת פצעים חדשות לבקרים וחינוך לבריאות טובה . אלו הן , יווה חסין , חנה רוזן , שרה סלע/קפלן ,  פנינה ורשבסקי וחמדה אביבי , זכרם לברכה  .

 

האמן לי מאיר ! הכנתי שיעורי בית למופת , פניתי למשפחות , הצגתי את הצעתי נעניתי בחיוב ובשמחה קבלתי את ברכת הדרך ונעזרתי בחמרים מלווים ראויים , הכנתי תיק מסודר לתפארת עם מכתב מלווה מנמק בו אני מציע קריאת הכיכר שברחוב השיירה מול בית יד לבנים על שמן של חמשת הנשים הנ"ל שתיקרא "כיכר האחיות" . האמתי כי כך ראוי להנציח אנשים ראויים במקום יישובם .

 

ב – 6.11.2006 , הגשתי את התיק המסודר הזה באמצעות עירונית קרית חיים תוך שמירה על שקט סביבתי והימנעות מדיבורים מיותרים , ללשכת ר' העיר ומשם  לוועדת לוועדת השמות העירונית .

 

כצפוי , החלה סחבת מתמשכת מאד אופיינית וב – 29.7.2007 פניתי למר שמואל גלברט שבתוקף תפקידו כסגן ר' העיר היה האחראי על וועדת השמות וחלה הטבה מסוימת בהזזת העניינים .

 

ב – 7.11.2007 , כבר היו מגעים בייני לבין חברת "יפה נוף" לגבי גודל שלט ההנצחה וסגנונו והאמנתי שהנה עוד עשוי לקרות דבר מעניין בקרית חיים , אך להפתעתי ובאופן פתאומי חד צדדי נפסקו המגעים  .

 

או אז התבשרתי שיו"ר יד לבנים באותה עת , הציע לקרוא את הכיכר על שמם של בני קרית חיים, "כיכר הבנים" וכנגד ערך מקודש שכזה לא יכולתי לעמוד והחלטתי בשקט ובצער שאני יורד מהעניין .

 

איפוא אנחנו היום מאיר ? לא כיכר האחיות , לא כיכר הבנים ולא נעליים  ! את מי זה בכלל מעניין ומי בכלל עושה משהו בעניין , ועד קרית חיים ? חס וחלילה , עיריית חיפה ? הצחקת אותי !

 

תראה לי עוד מקום אחד בארץ מאיר , עם מסת תושבים שכזו שפרנסיו (ועד קרית חיים) אינם סוברנים ומסוגלים לקבל החלטה על הנצחת שמות יקיריהם בתוך יישובם .

 

אינך צריך ללכת רחוק מאיר , אלו הם אנחנו , משרתיו של ר' העיר המפתח כל מקום וכל פינה לתפארת העיר , הממשיכים לשבת בחצר האחורית ממלאים את פינו מים ועוד כל מיני חמרים לא נעימים ושותקים !

 

אין לי כוונה לרפות את ידיך מאיר , אל תהיה פתי , אל תאמין לכל הפלצה מזדמנת , המשך ללחום את מלחמתך הצודקת ואל תיסוג ממנה , רק אל תשכח באיזו נחיתות אנו נמצאים איך לא סופרים אותנו ואיך לא  מתייחסים אלינו .