אורי יסוד                                                                                                                                                                    11.6.2010

 

העמק הוא חלום שכנראה נגוז        מאמר ותמונות בהקשר,בתחתית הדף.

 

היום נפלה לידי זכות גדולה ! הוזמנתי לראות וללמוד איך אנחנו יורים לעצמנו ברגלים וממשיכים כל הזמן לקטר !

מן המפורסמות הוא הסיפור הקשה של מצב הנוער בישראל כולם מוטרדים מזה , כותבים על זה , מדברים על זה בסלונים של יום ששי , אבל לעשות , שמישהו אחר יעשה .

ישנם פרויקטים רבים המנסים לפעול בנושא , משתדלים מאד וחלקם אף ללא ספק מצליחים ויש לי זכות גדולה להימנות על אחד שכזה פרויקט "צהלה"  .                   

אך בו זמנית אי אפשר להתעלם מפעולותיהן ומעשייתן של תנועות הנוער החלוציות שהן ללא ספק המובילות בנושא .

קצרה היריעה מלספר את כל פעולותיהן של תנועות הנוער בישראל בכלל ושל הנוער העובד והלומד בסביבתנו הקרובה בפרט , קל וחומר ברחבי הארץ .

סיפור ניסיון גירושם של חברי גרעין הנוע"ל היושבים בחנתון המנוהלת ע"י קומץ של 11  חברים מגובים ברשם , מפרק וכיוצ"ב ,  על תקן מועמדים לחברות כבר שמונה שנים והיום הם בדרך החוצה בעקבות הליך נדלני מכוער המנוהל ע"י מי שגדל על ההיסטוריה המפוארת הזו שגלומה במשפט ה"עמק הוא חלום" מעלה מחשבות ותהיות רבות אולי החלום הזה באמת כבר נגוז ! והצורך בתנועות הנוער למען חינוך , העצמת הנוער ויצירת אזרחים טובים יותר – מיותר חס וחלילה !

מצ"ב התייחסותו של ר' מועצת עמק יזרעאל חניך הנוע"ל המדברת בעד עצמה .   

    

בואו להזדהות עם חברי הנוע"ל באוהל המחאה בצומת אלונים

חנתון הוא יישוב קהילתי מסורתי (קונסרבטיבי) בגליל התחתון, הנמצא בשוליים המערביים של בקעת נטופה, 3 ק"מ צפונית לצומת המוביל, בתחום השיפוט של המועצה האזורית עמק יזרעאל. הוא קרוי על שם יישוב מקראי בנחלת זבולון המוזכר בספר יהושע (י"ט יד) בתיאור הגבול בין נחלת אשר לנחלת זבולון.

היישוב הוקם בשנת 1984 על ידי עולים מארצות הברית, חברי התנועה הקונסרבטיבית, אליהם הצטרפו עם הזמן עולים מדרום אפריקה, דרום אמריקה, הולנד וקנדה. השאיפה להגדיל את מספר החברים לא התממשה כמצופה והיישוב נשאר קטן מאד. בשנת 1997 נשלח לחנתון, ביוזמת התנועה הקיבוצית, גרעין של תנועת הבוגרים של הנוער העובד והלומד שחבריו רצו להקים קיבוץ מחנכים, דוגמת רביד ואשבל. חברי הקיבוץ הוותיקים התנגדו לקליטתם של חברי הגרעין, והמשבר שנוצר הביא למינויו של מפרק מפעיל לקיבוץ. המפרק שהוא לא אחר מאשר בנו של מזכ"ל הנוע"ל וחה"כ בעבר וכיום גזבר הסוכנות היהודית חגי מרום ,  המליץ לרשם האגודות השיתופיות להגדיר את חנתון כקיבוץ מתחדש (מופרט) . חברי הגרעין , הנמצאים במקום כבר כ – 8 שנים הם עדיין בגדר מועמדים שעשויים למצוא עצמם מחוץ לקיבוץ עקב המלצתו של הרשם , מנהלים מאבק ציבורי במטרה לשמור על אופיו של חנתון כקיבוץ שיתופי.‏‏[1]

בסוף שנת 2006 החלה בחנתון בנייתה של שכונת הרחבה קהילתית בת 105 יחידות דיור, שתושביה היו עתידים להיות שותפים לחיי הקהילה אולם לא יהיו חברי הקיבוץ.

              מאמר >   ראש המועצה נגד הנוע"ל    

            תמונות  >  חנתון-1     חנתון-2    חנתון-3