18.6.10  יוסי חסין :  המשבר עם טורקיה

קצת "היסטוריה טורקית" פרטית שלי. או – מה לי ולטורקיה??

אחרי סיום לימודי לתואר שני בפקולטה לחקלאות ברחובות, ב1971, התפרסם על לוח המודעות בפקולטה פניה של המחלקה לשיתוף בין לאומי של משרד החקלאות והזמינה מועמדים להשתתף במכרז לניהול מקצועי של פרויקט של הבנק העולמי בטורקיה.פרטי הדרישות האישיות והמקצועיות שהתפרסמו לאלה שרוצים לגשת ולהציג את מועמדותם, (מכרז) התאימו לי וביחד עם עוד כ-10 מועמדים הוזמנו לבחינות ולראיון אישי שם התברר לי שאת הזוכה (הזוכים) יגישו לבנק העולמי בוושינגטון ונחכה לתשובתם. אחרי זמן קצר ידעתי שאני הייתי אחד משני מועמדים שזכינו להיות מועמדי משרד החקלאות בארץ שיוגשו לבנק העולמי.עברו מספר חודשים ולא קיבלתי שום תשובה, הייתי בטוח שנפסלה מועמדותי והתחלתי להגיש את הנושא לתואר שלישי שרציתי לעשות את העבודה עליו ושכחתי מכל העניין.

יום בהיר אחד (כמו בכל האגדות) אחרי כ8 – 9 חודשים התקבל מכתב רשום מוושינגטון  שבו מודיעים לי שבמשרד החוץ מחכה לי כרטיס טיסה לוושינגטון במחלקת עסקים, ודמי כיס שלפי החשבון שלי היו לחודש ימים,  ואם אני עדיין מעוניין במשרה אני צריך להגיע לראיון אישי במשרד כזה וכזה וכו'. אני לא רוצה להלאות אתכם בכל מה שעבר על בחור ישראלי שאף פעם לא היה בארה"ב הרחוקה ועל כל הגלגולים והפגישות והשיחות שהתנהלו שם כאשר שלושה מעונבים ומעונבת עשו לי  "לינץ' מיקצועי" באנגלית אמריקאית (עם תפוח אדמה חם בפה) ואני עניתי באנגלית שלמדתי מסוסניק...  ואולי טיפה יותר טוב, אבל רחוק מלהבין את כל מה שאמרו לי, וכל מה שעניתי היה במסגרת "הבקיאות  באנגלית"  של בוגר בית ספר חקלאי.

 אחרי ארבעה  ימים שבמסגרתם ביקרתי יחד עם ,המעונבים" שהיו כבר בחולצות טריקו וג'ינס בכמה חוות גדולות בסביבות וושינגטון ( 4 שעות נסיעה) והאווירה הייתה יותר נוחה, למרות שהייתי בטוח שהדבר  הטוב היחיד  שייצא מהנסיעה הזו יהיה טיסה לארה"ב, הרבה מק דונלד וקוקה קולה שהתוודעתי להם פעם ראשונה בחיי, לראות ולבקר בחוות בקר מעניינות ולהכיר על קצה קצהו של המזלג אמריקאים (אנשי הממסד וחקלאים)חזרתי וכששאלו אותי איך היה אמרתי :  לזכות במשרה שלשמה נסעתי לא זכיתי אבל היה טוב וטוב שהיה ועכשיו "קדימה לעבודה"

ושוב אחרי מספר שבועות כמו באגדות קיבלתי מכתב רשום שאני צריך להתייצב ביום כזה וכזה במשרד החקלאות של טורקיה באנקרה להכרות עם הנהלת הפרויקט הטורקית  ונציגות הבנק העולמי שעבורם הייתי צריך לעבוד.

וכך עברו עלי (ועל משפחתי שהיגיעה אחרי קצת) 10 שנים תמימות של עבודה מעניינת ומרתקת באופן בלתי רגיל עם הכרות בלתי אמצעית עם הביורוקרטיה הטורקית שגם זה שעור מרתק "באוניברסיטה של החיים" שאפשר לכתוב עליה לא ספר אחד ולא שניים, אבל בעיקר למדתי להכיר מקרוב – ושאני אומר מקרוב זה באמת מקרוב – את האיש הטורקי הפשוט, הכפרי קשה היום, את החקלאים המקומיים בכל אזורי טורקיה, אנשים טובים! חרוצים, מכניסי אורחים, שרוצים ללמוד ומוכנים לקבל כל דעה וחידוש, שבפשטותם ולפעמים בתמימותם כבשו את ליבי מהיום הראשון, עד היום הזה.

מאז שהגעתי לטורקיה בפעם הראשונה עברו יותר מ-35 שנים שבהפסקות לא ארוכות במיוחד (שנתיים שלוש) אני פועל באופן קבוע בטורקיה ובגדול, עד לחודש האחרון, לא הצטערתי אפילו פעם אחת, שזה היה המסלול שבחרתי או "שנבחר עבורי". במשך השנים האלה הכרתי היטב חוץ מהארץ הנהדרת והיפה שלהם, הנופים המדהימים, המים הרבים שהתברכה בהם טורקיה, גם רובד שלם של אנשי עסקים, אנשי ממסד, פקידי ממשלה, חקלאים ותעשייני חקלאות  שאיתם אני קשור עד עצם היום הזה.

במשך כל שנות הדור (בלי מרכאות) שאני פועל בטורקיה לימדתי את אלה שהייתי אתם במגע הרבה דברים שלא ידעו ולא פחות מזה למדתי מהם הרבה מאד  כי כמו שאמר מי שאמר " מכל מלמדי השכלתי ומתלמידי יותר מכווולם"

עד כאן ההקדמה, לא רק לשם הסיפור האישי כתבתי,  אלא כי מה שאני אומר לכם מכאן והלאה חייב את הסבר הרקע, בלי זה יהיו "ידענים"  פלצנים, קשקשנים ומחרחרי ריב ומדון אומרים – הנה שוב, עוד אחד  בלבלן ביצים,  יפה נפש שמנסה למכור לנו סיפור אחר.כמו שאמר המשורר – "מן הים הכללי וטיפה משלי" הרי לפניכם תמונת מצב אבל אם תקראו בנחת תבינו שדעה זו  אפילו שהיא סובייקטיבית היא   ריאליסטית ומוצגת בהגינות . !

עובדות:

1 – ארדוגאן ראש ממשלת טורקיה הוא מוסלמי קיצוני שמעולם לא היה אוהב ישראל ובהרבה מקרים גם נהפוך הוא,היה ובוודאי עדיין, שונא ישראל, דבר שגם הוא וגם כל יודעי דבר לא מכחישים.

2 – טורקיה היא מדינה שבשנים האחרונות (כשארדוגאן ראש ממשלתה,) עשתה טורקיה COME BACK ענק מבחינה כלכלית, והיום מצבה הכלכלי  והפיננסי ולרבים גם הרווחה האישית,  טוב בהרבה מרבות מהמדינות השכנות ממערב לטורקיה ובוודאי ממדינות ממזרחה ודרומה של טורקיה, וכל זה אם נרצה או לא לזכותו ובעבודה יסודית של ממשלת טורקיה.

3 – הצבא של טורקיה היה תמיד,-  במשך כל שנות הרפובליקה המתחדשת שהקים אטאטורק בסוף שנות העשרים למאה ה20, - "כלב השמירה"  שומר הדמוקרטיה כשידו על הדופק ובכל פעם (לפחות פעמיים בשלושים השנים האחרונות) כשהייתה או אנרכיה או סחף שמאלה או ימינה או קלריקלית דתית, כל פעם ובכל התוקף, פעל הצבא עד כדי הפלת הממשלות הקיצוניות, תפיסת השלטון, מינוי ממשלה טכנוקרטית שתוך שנה שנתיים נערכו בחירות וממשלה "נורמלית" דמוקרטית נבחרה.

4 – כשנבחר ארדוגאן לראש ממשלת טורקיה (בבחירות חופשיות ודמוקרטיות) היו לו שתי משימות ראשיות שבתבונה רבה שלו ושל  ממשלתו תכננו ובנו את יציבותה של הממשלה המוסלמית שהקים.

אחת - להביא לרווחה כלכלית (עד כמה שזה ניתן) ולספק את צרכיה של האוכלוסייה  דלת האמצעים, שרובם מוסלמים בדרגת קיצוניות שונה, לתת השכלה (עם אוריינטציה דתית) לילדי העניים ומעוטי היכולת  בכל מקום בטורקיה, עד לכפר הנידח ביותר, לתת ארוחות חינם לילדי ביתי הספר הממלכתיים ולקיים ערוצי טלביזיה בתמיכת הממשלה בעלי אוריינטציה מוסלמית דתית.

והשנייה – להחליש את הקצונה הצבאית החילונית בדרגות בינוניות ומעלה ולעודד קציני צבא בעלי אוריינטציה מוסלמית שיתפסו תוך עשור שנים את הפיקוד העליון בצבא, כדי שבבוא היום לא תוכל להיות הפיכה צבאית נגד ממשלתו.

5 – עד היום טורקיה נחשבת "בגדול" למדינה עם אוריינטציה מערבית, חברה בנאטו, מקבלת תמיכה הן כלכלית והן צבאית מארה"ב. למרות שבעיתונות הטורקית לא כתוב OBAMA אלא PRESUDENT HUSEYIN.

  עד היום – לפחות על הנייר ופחות ופחות באופן פרקטי, טורקיה מבקשת (למראית עין – לדעתי) להיות חלק מהשוק הארופי המשותף חברה בדרג זה או אחר, ולקבל את כל הזכויות של מדינה חברה.

6 – בטורקיה היום למעלה מ 75 מיליון תושבים, עם אחוז גבוה מאד (אולי הגבוה באירופה) של אוכלוסיה צעירה, משכילה יחסית, שמהווה כוח עבודה גדול וחזק שייתן – וכבר נותן -לטורקיה חוזק ובטחון לשנים הבאות, בניגוד גמור לאירופה המזדקנת שיודעת בברור שבעוד 15 – 20 שנים לא יהיה מי שיממן את הביטוח הלאומי והפנסיות של אלה שיצאו ממעגל העבודה.

7 – בגלל חוקי הדמוקרטיה ( המטופשים ) בשוק האירופי המשותף נקבע מספר  צירי הפרלמנט האירופי לפי מספר האנשים בארץ החברה בשוק ולא לפי מדינה, יש פחד אטומי שאם טורקיה תצטרף לשוק האירופי יצטרפו לפתע 75 מיליון בוחרי נציגים, ומספר הנציגים הטורקים שכולם מוסלמים וחלק לא מבוטל  מוסלמים קיצוניים, יהיו הם רוב בפרלמנט האירופי....... ואז ביחד עם עשרות המיליונים של מוסלמים שכבר נושאים דרכון אירופי,  זו אפוקליפסה במלוא מובן המלה, ואת הטראומה הזו יודעים וחשים האירופים בלכתם לישון ובקומם בבוקר.

8 – בגלל גודלה הפיזי הענק של טורקיה, כמות האדמות החקלאיות וכמות המים הכמעט בלתי מוגבלת שיש לטורקיה בתוספת לכוח אדם בכמויות גדולות ובעלויות נמוכות, והקרבה  הפיזית לאירופה, ומאידך בגלל מחסור באדמות חקלאיות וכוח אדם באירופה אם ירצו או לא ירצו תהיה טורקיה אסם התבואה והמזון של אירופה ולא רחוק היום  ו"השיבר" יהיה בידיים טורקיות.

9 – ולמרות כל מה שקראתם למעלה, בטורקיה עדיין יש מספר גדול ולא מבוטל של אנשים שפויים, משכילים, חילוניים, דמוקרטים שגדלו והתחנכו על תורתו ומשנתו הגאונית והייחודית של אטאטורק, אנשים שרואים את מה שעלול לקרות והולך לקרות בחמש עשר השנים הקרובות. אנשים אלה הם הציבור שכל כל אדם שפוי במערב, כולל ואולי דווקא בישראל חייב לעודד, לתמוך, להיות בקשר, ו בעיקר במדיה, בהסברה וגם באופן אישי, אם קיימת עדיין  אפשרות כזו, כי הם תקוותנו  כמעט היחידה להחזיר שפיות לטורקיה ולעצור את האפוקליפסה המוסלמית קיצונית, שאם נסתכל בהבחנה נראה בברור ש"הענן הוולקני" הזה המתקרב אלינו יגיע אלינו ויכסה אותנו לא בעוד עשור אלא הרבה יותר מוקדם.

10 – למרות מה שכתוב לעיל, לדעתי הצנועה והיא "הטיפה משלי" טורקיה עם כל הסכנה שיש בה, היום עדיין צריכה את ישראל מהרבה בחינות, אם בתמיכה המסיבית בתעשייה הצבאית שלה, אם בתיירות הישראלית, אם ב HIGH TECH בתחומים הצבאיים והטכנולוגים, אם בחקלאות המודרנית  ואם נדע להיות חכמים ולא רק צודקים – והדבר בידינו - נוכל לעצור את כדור השלג שמתגלגל במורד ואולי גם להחזיר את המצב או חלק ממנו לקדמותו.

עד לכאן עובדות מכאיבות אבל עובדות!!

 

אבל, ולדאבון ליבנו  ולמרבית הצער ממשלת ישראל ובמיוחד משרד החוץ שכנראה אינו רואה דבר נכוחה, או שאינו מבין את מה שקורה כאן "מתחת לאף", שאין לו לא את הרגישות ולא את ההבנה שחייבת להיות למדינה קטנה שבקטנות, המוקפת במאות מיליוני מוסלמים שמחכים לרגע שיוכלו להגשים את חלומם הרטוב ולחסל את המדינה הציונית שלנו,

ממשלתנו זו לא מחמיצה לעשות שום טעות אפשרית (ואפילו בלתי אפשרית למראה) אין לה הבנה מינימלית  במנטליות המזרח תיכונית ובמיוחד הטורקית. ממשלה זו שמנכ'ל משרד החוץ שאולי הוא טיפש, בגיבוי מלא של שר החוץ שבוודאי לא טיפש,  האיש שחייב להיות חכם ונבון ורואה את הנולד,  משפיל את נציגה הבכיר של טורקיה בישראל, מושיב אותו כאחרון הנחותים על כסא בלתי נוח ונמוך, מבזה אותו (את טורקיה באופן ישיר) ומצלם את זה קבל עם ועולם!!  ואפילו כשהתברר לו מה גדולה הפשלה שעשה, אינו מתנצל ואינו אומר "סליחה טעיתי לא הייתה כאן כוונה שלילית", למרות שכולם יודעים שזה רק מהפה ולחוץ, ולו רק כדי לתת לטורקים סולם "לרדת מהעץ", זו רשלנות פושעת, הרדמות בשמירה על הנכס היקר ביותר  שלנו - השכל!!                

וכאילו שעדיין לא מספיקה לחסרי ההבנה היושבים במגדל השן בבידוד, פשלה אחת, באה הפשלה הכמעט גדולה מכולן, של המשט והספינה MARMARA. חוסר התבונה חוסר ראיית הנולד, והזלזול הבלתי מובן והבלתי נסבל באוניית מחבלים שאת כל מה שהם רצו לעשות הראו ובלי בושה ובלי היסוס עשו גם עשו. החל  משעה 1200 בלילה, כל מי שיש לו אינטרנט – יכול היה לפתוח את אתר       ה HHI ולראות מה הם הולכים לעשות, חברים!!! אני ראיתי את המראות ושמעתי את הקולות שהוקלטו לכל עם ועולם, אמרתי בליבי המחבלים האלה מטומטמים וחסרי שכל, הרי עכשיו שכל עם ועולם רואים את מה שהם מתכננים לעשות, הרי יש לנו חכמים ומבצעים, אלה שעשו את אנטבה, אלה שהפציצו את הכור בעירק, אלה שהשתלטו על ספינת הנשק עקיל אל לאורה (או מה שמה לכל הרוחות) יחסלו אותם  "עם  יד אחת קשורה מאחורי הגב ועם עין אחת סגורה "

ו.... מה שקרה הוא שממשלתנו זלזלה בכל!! אין מודיעין, אין מושג מה עלול לקרות, אין התחשבות בחיי חילינו הנהדרים שנשלחו ללא כל התחשבות בחייהם, שהחליקו כמו ברווזים ישר לתוך הגריל. למזלנו הגדול לא היו להם רובים אמיתיים!! והיה להם הרבה יותר מזל משכל של השולחים אותם!! אם היו להם רובים אמיתיים במקום רובי הצבע המצחיקים שלהם היו לא 9 הרוגים היו אולי 99 הרוגים כי החיילים האלה הם הטובים והמקצוענים שבעולם, ואז..... חס וחליליה להעלות בדמיון מה היה יכול להיות. אבל את הפשלה הזו לא אני בודק למזלי!!! את הפשלה הזו עם כיסוי תחת לדרג המדיני כמו בכל וועדות בעבר, יבדקו החכמים והזקנים שבנו, ויגמגמו את מסקנותיהם כבל כנסת ועם, והם חכמינו יודעים כבר היום שזו תהיה  הבדיחה הכי לא מצחיקה של השנה ואולי של העשור....

חברים יקרים, סליחה שהחזקתי אתכם כל כך הרבה זמן - ולאלו שייגעו והגיעו עד הסוף גייזי  יחלק מדליות,

אני קניתי שכפץ!! תתחילו לירות (אבל ברובה צבע)

שבת שלום לכולנו

יוסי חסין 

גייזי – יוסי ידידי היקר,שיחד אכלנו את אבק הנגב שהרימו  שרשראות הזחלמים בפלס"ר מעפ"ד...   - כתבת הייטב ,חד וברור ,                          אתה היחיד שתקבל מדליה.