1.2.2010    אורי יסוד   >  לא נזוז מכאן

עוד חיסול ממוקד בקרית חיים    (תמונות בתחתית הדף)

מעת לעת אנו מתבשרים על חיסולם הפיזי ו/או הערכי של מבני ציבור ומבנים פרטיים  בעלי ערכים היסטוריים , המחוברים לנוסטלגיה ולמורשת המפוארת של קרית חיים אשר ליוו אותה מיום הקמתה והיו מסמליה המובהקים של הקריה .

אהבתי וכאבתי לקרוא מעת לעת את כתבותיהם של ידידים וחברים כמו יוסי וולך , נילי דיסקין , מיכה חן , עמי קציר , ישראל קסטנברג ואחרים שכתבו לאתר בכאב ובצדק רב על ההתנהלות המכוערת הזו של חיסולי היסטוריה שיטתיים וממוקדים אל מול עיננו, תופעה בעלת עוצמה חזקה . כי בעוד דור אחד אולי כבר לא יהיה מי שיספר על בית המפלגה , על ה"נוקטה" , על בית הקפה , על מגדל המים , על ביתו של ידידיה השוחט וה"מלמד" , על ה"צריף" ועוד , כי גם ארכיון אין בקרית חיים .  ועם כל הביקורת שאנחנו יודעים להעביר ועושים זאת בפרהסיה וללא מעצורים מן הראוי לציין את פועלה של מי שהייתה מנהלת העירונית בקרית חיים הד"ר חדווה טרגר שלמרות הכל דאגה לשמר קצת את ההיסטוריה המדהימה הזו בהציבה שלטי הסבר באתרים חשובים בקרית חיים מתוך ההנחה שאולי מישהו מילדנו , נכדינו ובכלל יתעכב לרגע ויקרא . רק דבר אחד לא נלקח בחשבון שבעת חיסול , מחוסל גם השלט . עד היום אף אחד לא יודע להסביר היכן החנוכיה המפוארת שהייתה על מגדל המים , או השלט "בית ענבי – ליפשיץ".

כך או כך סיפורינו הנוכחי מתחיל ביום ה – 26 לאוגוסט 1959 , כשהגב' יהודית אשד לבית וינטרויב הגרה בכביש ראשי בית מס' 31 (אח"י אילת מול "צברה" , ביתו של חיים הספר) , חתמה על חוזה עם עירית חיפה האומר שהיא , המנדבת (לשון החוזה) מוכנה להעביר את זכויותיה על הנכס לעירייה בצורת עזבון חיים , למטרות מסוימות והעירייה מסכימה לכך . וכל זמן שהיא בחיים יוקצו לה אפשרויות מחיה בבית הזה . מאוחר יותר לאחר פטירתו של בעלה באה הגב' אשד אל הגב' קלרה ניסנוב מוותיקות קרית חיים והתלוננה בפניה שאין כל דאגה לאוכלוסיה המבוגרת בקרית חיים , וביקשה שתעזור לה לנסח מכתב לעיריה בו היא מבקשת לתרום את ביתה לעירייה כדי שיהפכו אותו למקום מיוחד בו תהייה פעילות ודאגה לאוכלוסיה הקשישה בקרית חיים. זמן קצר לאחר כתיבת המכתב שמה יהודית קץ לחייה . ב – 1962 קיבלה מועצת העיר החלטה מכובדת לאמץ את בקשתה של יהודית והסבה את ביתה ל"בית הפנסיונרים" בקרית חיים בו מתקיימות מאז פעילויות מגוונות לאוכלוסיה הבוגרת .

עיריית חיפה (שכידוע אינה סופרת את קרית חיים) החליטה לשדרג את בית הפנסיונרים להפסיק את הפעילות התרבותית המתנהלת בו , להציע למבקרים במקום דרך קבע לעבור לפעילות בבית נגלר ולהפוך את ייעודו של הבית למשרדי העירונית . ההתנהלות הזו מאד תמוהה כי בעבר ובמשך שנים רבות שמענו על אופציות רבות להעברת משרדי העירונית לאתרים אחרים ברחבי קרית חיים , בית הפנסיונרים מעולם לא הוזכר כחלופה מתאימה . מן הסתם יש הסברים לפעילות הזו והמבין יבין .

בפועל , עוד אתר ייחודי בקרית חיים מחוסל לנגד עיננו בהחלטה מנהלית ולא כל כך לטובת תושבי קרית חיים , כמה מצער . אני קורא לבני קרית חיים להצטרף למחאה המתנהלת עתה ע"י כתיבה לאתר ואיסוף חתימות . 

                           לנקוש > לא נזוז מכאן

 

תמונות :  גמלאים-1         גמלאים-2         גמלאים-3

               גמלאים-4         גמלאים-5          גמלאים-6