אורי יסוד                                                                                                                                   3.9.2009

 

עלה נגב – נחלת ערן

 

ב – 1.9.2009 , תחילת שנת הלימודים תש"ע יצאתי עם חברי המתנדבים לסיור לימודי ב"עלה נגב – נחלת ערן" המנוהל ע"י האלוף מיל' דורון אלמוג ששכל שם את בנו האוטיסט ערן ז"ל  .

 

עלה נגב הינו פרויקט ייחודי שהוקם עבור מתבגרים הסובלים מליקויים גופניים או שכליים . הכפר נמצא במרחבים , סמוך לאופקים והכולל מתחם עם מגוון רחב של שירותים שתוכנן במיוחד עבור הדיירים והאורחים . גישה חדשנית בפרויקט זה מאפשרת למבוגרים עם ליקויים להגיע לשלב בו הם מסוגלים ליצור קשרי גומלין עם העולם הסובב אותם והופכים לחברים יצרניים בחברה  הישראלית .פרויקט זה יצר קנה מידה חדש בתחום החינוך המיוחד בארץ ובעולם .

 

עלה נגב מותאם למאות בוגרים החיים בו חיים מלאי משמעות ותוכן . והוא כולל בתוכו מרכז  פרא - רפואי , בית ספר לחינוך מיוחד , מבנה סיעודי מורכב לחינוך . כמוכן , מבני מגורים , בריכה הידרותרפית , מבנה תעסוקה , מרפאת שיניים ,  חממות , מתחם לרכיבה טיפולית , מתחם טיפול בבעלי חיים ועוד .

 

חברי ואני , צוות מתנדבי רפאל בקהילה לצרכים מיוחדים עוסק בשגרת יומנו במתן פתרונות לצעירים ומבוגרים כאחד עם ליקויים קשים ו/או קלים ומסוגים שונים ע"מ שיוכלו להגיע לשלבי תפקוד עצמאיים עד כמה שזה ניתן .                                 אנו עושים זאת בשגרת יומנו  בכ – 40 מוסדות באזור הצפון והמרכז .                                                                                                                                                        הצורך בלימוד מתמיד והיכולת לעשות זאת ע"י ביקורים  מזדמנים  מחד , הפתרונות שהוצעו ויושמו במקומות שונים הניתנים ליישום במקומות אחרים מאידך , הם לחם חוקינו בפעילויותינו המאד ייחודית . 

נתקבלנו בסבר פנים יפות ע"י מנהלת הכפר וצוותה לשיחת פתיחה ומשם יצאנו לסיור בכפר . בדרכנו נפגשנו עם עובדים בתחנותיהם השונות , ראינו את המטופלים בדרגות הקושי השונות שוחחנו שאלנו והתעניינו , התרשמנו ובחננו את המתקנים והעזרים השונים הכלליים בשטח ואת הפתרונות הנקודתיות/אישיות , זוהי שליחותנו העיקרית ובהחלט התרשמנו , למדנו והפנמנו .

 

נפגשנו לשיחת סיכום עם מנהלת הכפר , הצוות הפרא רפואי וכמובן עם דורון אלמוג איש גדול שהציג את משנתו המאד ברורה וחד משמעית ושתמציתה באה לידי ביטוי בקטע נבחר מתוך הספדו של דורון על בנו ערן ז"ל :

 

..."הצוואה שלך ברורה ילדי האהוב , לזכור תמיד שהשרשרת האנושית נמדדת בחוליה החלשה ביותר , והחוליה הזו עשויה להיות מקור העוצמה שלנו" ...

 

המעמד הזה והביקור כולו היה מרגש ברמות הגבוהות ביותר . נהנינו מהכנסת אורחים  מכובדת והלב כאב והתרחב כאחד .כאב , כי רק בראותך את הדיירים במצבם הכל כך קשה אתה מבין שעיסוקינו בשגרה , המריבות וההתרגזויות על מאורעות היום יום שלנו מתגמדים לרמה הנמוכה ביותר .

התרחב , כי בראותך את הצדיקים האמיתיים שלקחו על עצמם את השליחות המדהימה הזו לנסות להעניק לדיירים ב"עלה נגב – נחלת ערן" ושכמותם יכולות לקיים את חייהם בצורה עצמאית עד כמה שזה ניתן ולצמצם את תלותם בזולת למינימום ההכרחי וזה קשה מאד !

 

חשבתי , לו היו מארגנים סיורים למי שקרויים פרנסינו ומנהיגנו באתרים שכאלו , היו אולי מבינים , לומדים ומפנימים סגנונות ודרכי חשיבה אחרים . 

 

שבת שלום

 

 

תמונות מן הביקור:

http://www.flickr.com/photos/geyzi_shavit/3888110864/in/set-72157610843251430

 

http://www.flickr.com/photos/geyzi_shavit/3887315635/in/set-72157610843251430

 

 http://www.flickr.com/photos/geyzi_shavit/3888109410/in/set-72157610843251430

 

 http://www.flickr.com/photos/geyzi_shavit/3888109940/in/set-72157610843251430