30.11.09   מאת יאיר מירז :עוד לנושא עסקת שליט

 

מפליא אותי שנושא טעון המככב בטלוויזיה, בעיתונות ובמפגנים ציבוריים-לא  גורם לקוראי האתר להתייחס לדברי ולהביע את דעתם המנומקת ,שאצל רבים שונה מדעתי. גם התומכים בעמדתי אינם  מגיבים-תמיהני.  

גם אני רוצה מאד להחזיר את גלעד שליט הביתה. השאלה באיזה מחיר ועל חשבון מי ? ומה השפעות  העסקה לעתיד.

לעמדתי העקרונית בנושא הוסיף גייזי מספר הערות. לא הבנתי אותן ואבקש הבהרות.    גייזי סומך יותר על דעת הקהל מאשר על החלטות אסטרטגיות שהתקבלו לאחר בדיקה, מחקר ודיון בגופים הממשלתיים המקצועיים-אבקש דוגמא אחת של  החלטה מוטעית שהתקבלה בממשלה  לאחר דיון יסודי בגופים המקצועיים. כן אבקש דוגמא אחת שבה דעת הקהל הובילה לתיקון חיובי של החלטה מדינית אסטרטגית.

לשאלה שלי האם העסקה (כפי שמוצגת בתקשורת) טובה אסטרטגית למדינה, התשובה חד משמעית ופשוטה: לא טובה! איננו יכולים רק לכמת ולהעריך בדיוק אם היא רעה מאד, לא טובה, או נסבלת בקושי. קשה גם להעריך אם התוצאות יהיו רק בטווח הקצר ,או גם הבינוני והארוך.

גם אם אפשר היה להשיג השחרור ע"י הרעת תנאי הכליאה בישראל של אסירי ורוצחי החמאס (נשמע רעיון קוסם) חייבת להישאל השאלה: האם זה טוב למדינה לטווח הארוך? איני יודע התשובה. דוגמא לרעיון שחשבתי למצוין בשעתו: לפוצץ את בתיהם של מחבלים מתאבדים. נשמע גדול. גם  הומני – יחסית לרצח - וגם מרתיע. והנה קראתי שמחקרים מצאו תוצאה הפוכה-לא מרתיע אלא מעודד מחבלים! כנראה שטעיתי, אך תשובה רצינית אפשר לקבל רק אחרי מחקרים מקיפים  הן של הגופים המקצועיים (המועצה לביטחון לאומי, שב"כ, אמ"ן וכו...) והן של גופים עצמאיים באקדמיה .

 

בכבוד רב   יאיר מירז

 

ליאיר מגייזי :

אני לא מתכוון לערוך ויכוחים פומביים בנושא, אתה אמרת את דעתך,אני אענה כאן לשאלותיך אלי,ומה שימשיך לעניין אותך אענה בהתכתבות פרטית לא דרך האתר.שמת לב שציבור הגולשים לא רואה באתר את המקום לדיון מורחב בנושא,ואל תבוא בטענות או תמיהות,לכל אחד יש את הדרך שלו להתייחס לנושא.תכבד את (אי)תגובת הגולשים. לא לכל השאלות שלך יש תשובות , גם לראש הממשלה וליועצי הממשלה אין תשובות. מה עוד שההחלטות של שרי הממשלה לא פעם מתעלמות מהמלצות המומחים,כי לשרים יש אסטרטגיה של הישרדות פוליטית !

באשר לעסקת שליט ,צהל הוכרע   בקרב הזה והנזק למדינה כבר נגרם כשחוליה חדרה מן הרצועה לשטח ישראל נכנסה למחנה צהל בתוך מדינת ישראל,פוצצה טנק ,הרגה חיילים, לקחה שבוי וחזרה בשלום לבסיסה, בלי תגובה הולמת  של המדינה !!!  זו אסטרטגיה של מומחים ?  אי אפשר להחזיר את הגלגל אחורנית,ואי אפשר לא להינזק ,הדבר היחידי שאפשר לעשות עכשיו הוא להחזיר לגלעד שליט את חייו, הוא לא צריך לשלם את מחיר המחדלים של הממשלה וצהל. המיקוח אם לעשות עסקה וכמה לשלם זה ויכוח על  מחיר  חייו של שליט, השאלה של

"כל מחיר" לא עומדת כאן על הפרק כל זמן שהויכוח הוא על כמה אסירים יותר או פחות -צריך לשלם

ולהציל את חייו של גלעד. אלמלא דעת הקהל גורלו של גלעד היה כמו של רון ארד...

ובאשר לדוגמאות שבקשת: לממשלת גולדה- גלילי- דיין הייתה תפיסה אסטרטגית מנומקת ונחקרת,שמלחמה אינה מסוכנת (כי למלחמה יש לנו תשובה )ואילו הסדר שלום עם מצריים שכרוך בהחזרת סיני הוא איום קיומי על ישראל,

בלחץ דעת הקהל הממשלה הזו סולקה קמה לבסוף ממשלת בגין ואיתה השלום שמאז הוציא  ממעגל המלחמות את הצבא הערבי הכי חזק. דעת הקהל הוא מכשיר קיומי בדמוקרטיות ואל תחשוב שממשלות ממש מצטיינות בתהליכי קבלת החלטות,או שהממשלות מאמצות את המלצות המועצה לביטחון לאומי ..אני יכול להמשיך ולתת דוגמאות ממלחמת לבנון היזומה ב-1982 וגם לפניה. היו גם תפיסות שגויות בטקטיקה ,אתה בעצמך ציינת את פיצוץ הבתים כ"אפקט לא מרתיע" וכיוצא באלה.    גייזי

                                                        -----------------

האלוף הקרייתי עמוס מלכה ,לשעבר  ראש אמ"ן , טען בפני ועדת וינוגרד: כי אפקטיבית המועצה לביטחון לאומי לא קיימת !!! 

 

   וגם  מאמר: היכן הייתה המועצה לביטחו לאומי ????