21.10.09   יאיר מירז : האם האיסלם  אשם – כן או לא ?

 

נעים מאד לקרוא את המאמר שהביא סבי אביבי, הצרה היא שהוא מייצג מיעוט חסר השפעה.

בכל דת יש מתונים סובלניים ומנגד קיצונים מיליטנטים. ובאמצע הרוב הגדול שנע ביו מתינות לקיצוניות.

החלוקה הפנימית מושפעת ממגוון רחב של גורמים ומשתנה בהתאם לתנאים ולדינמיקה של ההתפתחויות

בעולם. בזה אין האיסלם שונה מהיהדות או הנצרות או כל דת או כת גדולה אחרת.

בעולם נשלט על ידי אמריקה ואירופה הנוצריות, הגאווה הפגועה, הכבוד הנרמס של המרחב המוסלמי, מטים  כמובן את המאזן לטובת הקיצוניים. המסורת של "דת מוחמד בחרב", ההבטחה של שבעים בתולות בגן עדן ל"שהיד" מוסיפה גם היא מוטיבציה לקיצוניות.

ביהדות-דת  נלחמת על חייה כאלפיים שנים- מורה הלכה מוציא פסק האוסר לעלות על הר הבית מחשש לאובדן חיים. באיסלם-דת מנצחת במשך אלף שנים (חוץ מהמאות האחרונות) חכמי הלכה מוציאים פסק הלכה שההר  מקודש לאיסלם בלבד ומעולם לא היה בו בית מקדש יהודי (בידיעה ברורה שזה שקר).    אין כלל התייחסות לעובדה שבמאה השנים עד 1967- הן בשלטון טורקי, אנגלי או ירדני-  לא ידוע על אף שליט מוסלמי חשוב שביקר בהר הבית! או איש דת מוסלמי מהדרג העליון!

בהכרח נשאלת השאלה: מה הערך האמיתי של כפת הסלע ואל-אקצה במדרג הדתי המוסלמי?

אין ספק שהחלק המסורתי מקומי, לאומי פלסטינאי ותעמולתי פוליטי, גדול לפחות כמו הדתי.

למרות כל האמור לעיל, אני סבור שהמרכיב העיקרי בסכנה לשלום העולם, וקודם לכל במזרח התיכון, הוא הרבוי הטבעי  המהיר – שאין לו מקבילה היסטורית – החל מהמאה העשרים. במצרים למשל, האוכלסיה הכפילה עצמה כל אלף שנים, ומתחילת המאה העשרים עד היום פי שש עד פי שבע! התוצאה : למרות מאמץ הפתוח הכלכלי הנרחב בעשרות השנים האחרונות, רמת החיים במצרים לא עלתה משום שהאוכלוסיה גדלה בקצב מהיר יותר  מאשר התוצר הלאומי. תגובת דלת העם - הצטרפות ל"אחים המוסלמיים".

השילוב של רבוי טבעי מהיר, דלות חומרית והשכלתית, וקיצוניות דתית, יביא במוקדם או במאוחר לפיצוץ נוראי!

אחד המגיבים (הסבור כנראה שהאיסלם כדת הוא האשם) שאל: האם ראית טרור בברזיל הנוצרית?

התשובה היא: כן! נסה ללכת עם שעון זהב ומחשב נייד בחלק נכבד של ריו דה זנרו או סן פאולו-ותראה!

גם כריתת יערות האמזונס – שפוגעת אנושות בריאה הירוקה של העולם – הוא תוצאה ישירה של רבוי עניים שזקוקים לפרנסה. למזלם, ברזיל ארץ ענקית ועשירה, ויתכן שיעברו עוד מספר דורות עד הפיצוץ הגדול.

לצערנו, אנו נמצאים על שפת לוע הר הגעש. להבות מזנקות מבטנו כל הזמן. פיצוץ-כמו זה שהחריב את פומפי-עלול להגיע בכל רגע. אנו מוקפים באוכלוסיה דלה, המתרבה במהירות וקיצוני האיסלם מוסיפים

זרדים למדורה. איש ממנהיגי העולם לא מנסה  לטפל בשורש הבעיה. איש לא מעיז אפילו לדבר עליה או להעלותה לדיון ציבורי.

נושא חשוב כשלעצמו,הנושא ה"ירוק" – אך הרבה פחות מסוכן – נידון ללא הרף מעל כל במה, בכל עתון, בכל טלויזיה, באינטרנט וכו..  נא להשוות: הפסימיסטים בחוקרים טוענים שעד סוף המאה, החום יעלה במעלה או שתיים, האוקיינוסים יעלו במספר מטרים, כמה מאות מליונים יאבדו בתיהם, והמדבור יגדל ב10%.

ביג דיל  הרי הדמוגרפים צופים שעד סוף המאה יחיו בעולם בין 12-15 מיליארד בני אדם. מיליארדים יזדקקו  לבתים חדשים ולגידול של יותר מ 100%!! בייצור המזון.  מהיכן ניקח הכפלת הקרקעות המניבים ?!                ועל זה איש לא מדבר.

אני מניח שקצב הרבוי הטבעי בקהילות הדלות יתמתן קצת בשנים הבאות. האם בקצב הדרוש? בספק.

השילוב של מסורות שלא תואמות העידן המודרני, של דלות כלכלית ושל קיצוניות דתית  הן בשורש

התהליכים  שקרו באירן , באפגניסטן , בדארפור-סודן , בסרי לנקה , בפקיסטן בצורה מחריפה מיום ליום. בטורקיה של היום המפלגה האיסלמית בשלטון כתוצאה מרבוי דלת העם – ואנחנו הנפגעים.

להעלות על נס את המוסלמים הנאורים והמתונים – יש כאלה – לא יעזור. יש לטפל בשורשי הבעיה.

 טפול כזה קשה במאד,מאד, מאד. כרגע אף אחד לא מוכן לעשות אותו.

 

יאיר מירז  (מיזיריצקי)