שחף גלילי :  הנסיעות לפולין.

 

זה נראה לכם מסר חינוכי ?

ללמד ילדים שמי שאשם בזה שהם לא טסים לחול זאת מערכת החינוך ? כי הרי זה המסר שנוצר מכל הסיפור הזה. ברור שזה לא בסדר לא לענות להם. אבל בחיית דינק.

אני לא מבין מה הקשר של שרת החינוך לזה, ממתי לטוס לפולין נהיה ללמוד על השואה.

מערכת החינוך מלמדת לימודי שואה. בספריות עירוניות יש ספרים על השואה. אפשר לקרוא בכל מקום את המשפט של אייכמן, אפשר למצוא בכל מקום תיעוד על מה שהיה. הארץ רוויה בדברים האלו, יד ושם הוא חינם (כולל ההסעות לשם).

משרד החינוך לא ממן את הטיסות לחו"ל. זה מימון עצמאי של התלמידים. משרד החינוך נותן כסף למורים כדי שיצטרפו עם התלמידים שלהם.

גם אני לא טסתי לפולין כי למשפחה שלי לא היה כסף לזה ואנחנו לא עניים, פשוט אין לנו כסף לבזבז וטיסה לחו"ל זה מותרות (וגם האחים שלי). אני מבטיח לכם שאני מכיר את השואה טוב יותר מרוב האנשים שהיו במסע בפולין כי קראתי והשתמשתי במה שיש. אני אזכור אותה הרבה אחרי שהביקור שלהם שם ישכח מהזיכרון.

זה המסר שאנחנו רוצים להעביר לילדים, שרק מי שנמצא שם זוכר ? שרק לראות זה לזכור ? מה עם להבין, מה עם לקרוא, מה עם לחשוב.

את הכסף של הטיסה עדיף להשקיע בספרים, בחיבור לאינטרנט ובמנוי לספריה (אני אפילו לא מתחיל לדבר על כמה עלו בטח הציפורניים של הפרחה). אני בטוח שזה יתרום להם הרבה יותר.  

 

נכון, עוני זה דבר לא טוב. אבל נראה לי שהתבלבלנו קצת לגבי איפה הקו הזה עובר. יש אנשים במדינה שאין להם מה לאכול. אז עם כל הכבוד לחברה האלו, אני בטוח שיש להם בעיות יותר גדולות בחיים מזה שלא יוצא להם לטוס לחול. ואם להם אין, אז לאחרים בטוח יש. לפני שבועיים מליון בני אדם איבדו את הבית שלהם. 200 אלף מתו. שיקחו את הכסף לטיסה ויתרמו אותו לשם. ואם לא לשם, אז לבתי החולים לאגודות צדקה ולכל מקום לפני טיסות לחול.

 

אותי חינכו, ששום דבר לא מגיע לי סתם. בשביל כסף צריך לעבוד ולעבוד קשה. צריך לחסוך וצריך לתעדף. אני בטוח שלא מגיע לי לנסוע לפולין אם אני לא יכול להרשות את זה לעצמי.

 

אשרי העם שהעניים שלו הם אלו שלא זוכים לטוס לחו"ל. אשרי הוא.

 

שחף