7.1.10     אשר רון :  כוס תה של בוקר

 

בעבר התבטאו באתר בנושא שבן תמותה מהשורה לא אוהב לגעת . אם כבר נגע , זה היה קצר ועם דרך נסיגה , לפחות בחשיבה  .

גדעון שדמי היקר המחלים עתה מפציעה , זאת הזדמנות לאחל לו רפואה שלמה למען בריאותו ולמען הקוראים הנהנים משיריו וממכתמיו , כתב בזמנו :

 

" איני פוחד להסתלק ,

פוחד קצת מהדרך  .

מפניו ואימתו  ,

לא אכרע על ברך  ....." 

 

א.ר. ( שם מלא שמור במערכת ) כתב  :

" גם אתה אלוהים

קח לך פרי

אותי תעזוב

ותהיה לי בריא  " .

 

ואני אומר לכם ולכל  " הגיבורים "  - דיר באלאק  .

הניחו לו ליושב במרומים ואל תנסו אותו . אולי הוא לא יכול להועיל אבל להזיק זה כבר סיפור אחר  .

 

בזמן שכמה פנסיונרים יושבים בחצר בית קפה ביום קיץ נעים של חורף , הוא יכול לשלוח ענן עייף שיסתיר את קרני השמש המלטפות  ? יכול גם יכול  .

יכול לגרום שבנגב לא ירדו גשמים  ? יכול ועוד איך יכול – עובדה  .

יכול לתת בנגב , בלילות , סימנים של חורף מלווה במנות קור הטוב לכרמים שב" דרך היין " אבל לא נעים במיוחד להומלסים וחתולי רחוב ? בטח שיכול . יעידו על כך העצמות היבשות של זקני באר שבע  וגם יין הויז'ולה של בציר  2010 יאשר זאת בבוא העת  .

 

ובכן , ביום חורף חמים ונעים חלפתי ברחבת בית הקפה בישוב הכפרי – עומר .

עיניי הצטלבו בעיני דליה ובגבו של ירמיהו ( שם בדוי ) , היושבים ולוגמים תה של בוקר .

הפטרתי שלום מנומס והמשכתי לדרכי .

" מה אתה ממהר על הבוקר , בוא הצטרף אלינו ותהנה גם אתה מהעוגיות ומהשמש המלטפת " . אני ממהר להשלים כמה משימות לפי רשימה שנתנה לי תמי שתהיה לי בריאה , אני משיב ומנסה להתחמק . " ומה אתה אומר על מחיר המים  ?

ומה יהיה עם הגינות בעומר ? " ממשיכה דליה ומנסה לקשור אותי לשיחה .

לעזאזל עם המים , העיקר שיהיה מרק פסוליה חם וטעים .  זרקתי איזה שטות תוך כדי שאני הורס פתגם שהיה פעם שגור בפי הימאים .

אני פונה לאחור כדי להשתחרר משני המשועממים ואז דליה  אומרת : תראה , לאחרונה  ההליכה קשה קצת על ירמיהו . תוכל לקחת  אותו טרמפ  עד הבית  ?

ודאי , ודאי אני משיב באדיבות  מבלי לדעת שאני נכנס לפרויקט רציני .  

 

להתרומם מהכסא זה נמשך רק דקות בודדות  . גם שניים שלשה צעדים ראשונים עברו בסדר  . לאחר מכן גופו של ירמיהו נע קדימה בעוד רגליו חדלו מלהתקדם .

הצלחתי לתמוך אותו מצד אחד ומהצד השני עזרה דליה .  יש לי פרקינסון , לחש ירמיהו על אוזני ולא יסף  .

לא אפרט את כל המסע אבל בסופו הגענו לביתו של ירמיהו . בנו הגברתן הגיע עם כיסא גלגלים אבל המעבר מהמכונית לכיסא זה לא היה פשוט .  תחינת הבן לאביו " תדחוף עם הרגלים אבא , תדחוף עם הרגלים " קרעה אותי מבפנים .

נפרדנו לשלום ואני חוזר למכונית כדי להירגע ולארגן את המחשבות  .

 

מולי במדרכה חולף ברל ( דובל'ה ) . הוא ישוב על כסא גלגלים , ראשו שמוט לפנים . פיליפינית צעירה דוחפת את הכסא  ומחייכת אליי . המבט שלה לא יוצא לי מהראש . היא כבר סימנה אותי ( כנראה ) כבא בתור אחרי ברל  . מקסימום אחרי שמרל (שמריהו )  , אני חושב לעצמי .

 

הזכרנו את שמרל וזה מחזיר אותי למשחק האחרון שלנו בשח-מט . איך שתקעתי לו מט סנדלרים , הוא ממש נעלב . היו זמנים שהוא היה גובר עלי במשחקי הבליץ . אבל עכשיו ,עד שהוא פותח את המהלך הראשון אני יכול ללגום כוס תה רותח ועוד נשאר לי זמן לחשוב על המהלך הבא . הם הפסיקו לבקר במועדון , שמרל והפיליפינית . אולי בגלל שחטף מט סנדלרים ואולי בגלל שהכריזו  ברדיו שהחורף הגיע . הם כנראה חוששים שהגשם ירטיב את הגלגלים של הקלנועית או שבגלל השלוליות ילכו הברקסים . לשמרל לקחו את הרשיון , זה רק בגלל שהראיה כבר לא משהו . עכשיו הפיליפינית נוהגת , אצלה העיניים קצת משונות אבל בסדר . חייבים להסביר להם שלנגב הגשם עדיין לא הגיע וכבר שנים שלא ראינו שלוליות . בסוף הם יגיעו , שניהם יגיעו  ועוד איך הם יגיעו . הגשם יגיע לנגב וגם שמרל יגיע למועדון – אינשאללה .

 

כמה זמן לוקח לך להביא ככר-לחם וכמה תפוזים , שואלת תמי . סיפרתי לה על פרויקט הבוקר עם ירמיהו , על המחשבות על שמרל ועל המבט הטורדני של הפיליפינית של ברל .

עזוב שטויות אומרת תמי , אם תתמיד ללכת תשעים דקות כל בוקר , בחיים לא תזדקק לכסא גלגלים וגם לא לפיליפינית  . כן , גם הרופא אמר לי " אם לא תלך אז תלך " חיזקתי את דבריה .

 

לאחר כמה דקות תמי שואלת : נרגעת ?  כמעט , אני משיב לה , אבל , עד עכשיו אינני תופש כיצד ירמיהו הגיע בבוקר לבית הקפה  ?

 

 

שבת  שלום 

 

אשר  רון / בחמוצקי

 

*  חלק מהשמות  בדויים מפאת צנעת הפרט  .