11.10.09   אשר רון :  הזקן והים          

 

בחג ישבתי בסוכה ונהניתי מסימני הסתיו המתאמץ להגיע לנגב . השנה לא כייסתי את כפות התמרים והציפורים גמלו לי בצפצוף של תודה . לא צריך להיות חמדן , יש מספיק תמרים  לי וגם לציפורים . בדרך כלל , הבולבול הוא ראשון הטועמים . אין לו סבלנות והוא בודק אותם כשהם

עדיין בוסר .                  

אחרי צעידת בוקר , אין כמו מים קרים ותמרים מתוקים . ומה צריך הבנאדם יותר מציפורים ופרחים החשים כמותו את בוא הסתיו אחרי קיץ מתיש . ובסוכה , כשאתה ישוב על כסא נוח , איזה מחשבות יבואו בראש של הבנאדם ? 

 

לפתע פתאום החלו בוקעים מהרדיו , התלוי קבע על עץ הברוש , משפטים בשבדית . אני מתאמץ לקלוט את שמות הזוכים בפרס נובל בפיסיקה . גם בתרגום לאנגלית לא נוקבים בשמו של הפרופסור הקרייתי – יקיר אהרונוב . מתנחמים בסיכוי שהישראלי עמוס עוז יזכה , אולי , בפרס נובל לספרות . זה מסיט לי את המחשבה לספרו של ארנסט המינגווי – " הזקן והים " . על סיפרו זה הוא זכה כמדומני בפרס נובל . בספר הוא מתאר דייג קובני זקן וזה מזכיר לי את הדייג והחוקר  מנדל נון מקיבוץ עין גב .  הוא היה הראיס של קבוצת דייגים ואני ביניהם .  יבוא יום וגם עליו יכתבו ספר .

 

בשעות הקטנות של הלילה רדפנו אחרי להקות דגים . בהפסקות , בין זריקת הרשתות , היינו תופשים שינה .את מנדל לא ראיתי ישן . הוא היה מנמנם על הרשת המקופלת . איזה מנמנם , רק עוצם מידי פעם עין תורנית ועם העין השנייה השגיח על הסירות והצוות . בבוקר , כשהגענו לקיבוץ , הקפצנו במטבח על מחבת , מושט צעיר והלכנו לישון . מנדל נון לא בזבז זמן על מושט מטוגן ולא על שינה . הוא מיהר לאוטובוס הראשון לחיפה כדי לרכוש חבלים ורשתות  . ואם לא נסע , הלך לאורך החוף כדי לחפש עתיקות ואת שרידי סירתו של ישו הדייג שאהב לדוג בכינרת לפני כאלפיים שנה .

 שאלה לפני שאני ממשיך :

 מישהו יודע את שם משפחתו של ישו הדייג ?

ואת שם משפחתו של בני הדייג , אתם כבר יודעים ?  

מה זה חשוב , העיקר שהוא יודע להכין אותם טוב – את הדגים .

 

בכנס היובל של גרעין צבר הזכרתי את מנדל נון והוספתי ז"ל . עודד הרדוף היקר , המוהיקני האחרון מגרעין צבר שעדיין שומר על הקיבוץ , קרא לעברי , מנדל נון עדיין חי ונושם בקיבוץ .

אכן טעות לא נעימה . זה הכל בגלל המתמטיקה . כשבאנו לעין גב , מנדל נון נראה לי כמו אחד בן מאה , הוספתי חמישים ויצא לי ז"ל . בהזדמנות זאת אני מאחל למנדל , אריכות ימים ובריאות טובה . 

 

אפרופו , שאלו פעם את ארנסט המינגוויי , האם קרא את הספר " פישקה דער קרומר " ( פישקה החיגר ) של מנדלה מוכר ספרים . השיב המינגוויי : " ראשית , אינני יודע אידיש ושנית , אם

היה לי זמן לקרוא את הספר , אזי הייתי כותב בעצמי עוד

ספר " . 

 

נ.ב .

יש !

הודיעו במבזק החדשות שהמדענית הישראלית , עדה יונת  , היא כלת פרס נובל בכימיה לשנת 2009.   מי אמר שהכל פוליטיקה ????????  

חלף עוד יום וברדיו הודיעו כי כלת פרס נובל לספרות היא מגרמניה . ממתינים , אולי יודיעו את שמו של  חתן ישראלי מאושר ? לא , השנה לא מצאו חתן ראוי לכלת הפרס . החתן הממתין כבר הרבה שנים ,          יאלץ להמתין לפחות עוד שנה .

שוב נשמעים קולות " זה הכל פוליטיקה " .חלפה יממה והודעה חדשה , הפעם מנורבגיה .

פרס נובל לשלום הוענק לברק חוסיין אובמה . ראינו בשידור טלוויזיה איך אובמה מחסל במו ידיו זבוב  תמים . ואם אותו זבוב , מה שאינני בטוח שזה אכן אותו זבוב , טייל להנאתו על קצה החוטם .האם זה מצדיק חיסול ממוקד ? האם לשחק אותה תמים וטמבל כנגד אחיו התאום של היטלר  מצדיק קבלת פרס נובל לשלום ?

מזלה של האנושות שצ'רצ'יל לא קיבל פרס נובל לשלום .

 

        אשר  רון  ( בחמוצקי )