15.9.09   גייזי: בתגובה לסיפור של מוטקה:

מוטקה מספר סיפור מנקודת מבט אנושית של אדם בשטח, אירוע בהיסטוריה של המקום בו הוא חי,גישה נאה ויפה. אך אגב כך  נוגע בפרשיות חשובות מחיינו כאן.

 

  בקשר לפעולה אותה מזכיר מוטקה : ב-8 בדצמבר 1954 נשבו 5 חיילים ישראלים בשטח סוריה, לשם נכנסו כדי להחליף סוללות למתקן האזנה לקווי טלפון צבאיים. ישראל שיקרה וטענה שהחיילים נחטפו על ידי הסורים בתוך שטח ישראל. החיילים השבויים נכלאו בקוניטרה ומשם הועברו לכלא אל-מאזה בדמשק. הם התמוטטו בחקירתם וגילו לסורים את משימתם. אחד מהם, אורי אילן, התאבד בכלא. גופתו הוחזרה כעבור שלושה ימים לישראל. בחיפוש בבגדיו נמצאו כמה פתקאות, בהן נכתב בין היתר: "לא בגדתי". כשנודע בישראל על התאבדותו של השבוי סערה הכנסת וראש הממשלה שרת הואשם ברפיון-ידיים.

  שרת כתב ביומנו: "חיילינו לא נחטפו בתחום ישראל על ידי אנשי צבא סורי שפלשו לתוכו, כפי שנתפרסם על ידי דובר צה"ל בראשונה, וכפי שמשנן 'למרחב' יום יום לקוראיו, אלא הם שחדרו לתחום סוריה, ולא באקראי, אלא לשם טיפול במכשיר האזנה שהיה קשור לקו הטלפון הסורי. אמנם בועדת החוץ והביטחון גיליתי כבר פעם את האמת הזאת, ואז ציינתי כי אנו הרגנו בדם קר חמישה ליגיונרים, שחדרו לתחומנו אך ורק לשם קיצור הדרך, ואילו הסורים נהגו בחסד כשלקחו בשבי חיילים ישראלים שנתפסו במעשה פשע חמור ביותר מבחינתם".

ללא ידיעתו של ראש הממשלה שרת, דיין   נתן הוראה לחיל האוויר ליירט מטוס נוסעים סורי ולהביאו לשטח ישראל. הדבר בוצע בינואר 1955, כשמטוס נוסעים סורי יורט מנתיב טיסה בינלאומי ואולץ לנחות בלוד, בטענה שקרית שחדר לתחום האוירי הישראלי. שר הביטחון לבון רצה להשתמש בנוסעי המטוס כבני ערובה כדי להפעיל לחץ לשחרור החיילים השבויים. משנודע הדבר לשרת, הורה לשחרר את המטוס מיד. מיד נשמעו נגדו טענות, שהוא משחרר מטוס סורי שחדר "לשמי ישראל", בעוד שהסורים מחזיקים בחיילים ישראלים "שנחטפו בשטח ישראל", שהרי זו הייתה הגרסה הישראלית הרשמית השיקרית לגבי מה שקרה.[18]

 

וכאן ברצוני לספר מידע אישי : את פעולת ההאזנה ביצעו דרך שגרה חיילי הצנחנים (היחידה שהתאחדה עם ה-101)

הם בצעו זאת בשגרה רשלנית ביותר, כשהיו יוצאים להחליף את המצבר במתקן ההאזנה בסוריה. לאחר זמן נמאס להם ופנו לדיין והסבירו לו שמיפעת עומס המטלות, הם מבקשים שאת הפעילות הזאת יעביר לגולני, 

אורי אילן, איש חטיבת גולני, הצטרף לחוליה ללמוד את הנושא, ואז קרתה התקרית :היו שם ארבעה צנחנים - סגן מאיר מוזס, סמל מאיר יעקבי, טוראי יעקב לינד וטוראי גדי קסטלנץ.

 על אורי אילן  >  http://www.ganshmuel.org.il/info/history/ilan1.htm  

 

 גדות  הוקמה על שטחי משמר הירדן, משמר הירדן הייתה בידי סוריה בתום המלחמה, בהסכם הפסקת האש הוחלט

שסוריה תפנה את משמר הירדן, ונקבעו אזורים מפורזים ממזרח לכנרת, בהם לא הייתה ריבונות לאף אחד מהצדדים,

סוכם שעל הגבולות יוחלט במועד יותר מאוחר ,וכפי שידוע לנו כל ראשי הממשלות עד היום הגיעו לדיון הזה ומסיבות ידועות התקפלו ברגלים קרות מהדיון.ולאזרחים הסורים שפונו במלחמה ממזרח לכנרת נתנה הרשות לחזור לאדמתם, ישראל פרשה אחרת את ההסכם וכידוע לא אפשרה לאזרחים סורים לחזור לאדמתם, ומן הצד השני ביצעה השתלטות זוחלת על השטח המפורז- את המחיר שלמו הישובים בשטח המפורז ואחרים, לא בגלל "סתם" תוקפנות סורית, אלא בגלל שהסורים ראו בהשתלטות ישראל הפרה בוטה של הסכם הפסקת האש,גם ארה"ב צידדה לא פעם בפרשנות של הסורים.  אנחנו הרואים במעשה ההשתלטות של ישראל על השטחים המפורזים צעד נכון, עדיין ידיעת האמת  עוזרת מאד להבין את המציאות ואת הדרך הנכונה להגיע להסדרים בגבולות. אפשר לומר שעמדת רוב הציבור מושפעת מן השקרים של  הדוברים הרשמיים והשפעתם על דעת הקהל היא גורם המכביד על חופש הפעולה של הממשלות להגיע להסדר בר קיימא.

גייזי