13.2.10  ישראל קסטנברג: זכות הבחירה ליורדים.

אינני מבין מה קורה לנו בארץ.הוויכוח אודות מתן זכות בחירה  לחברינו שירדו מהארץ,מעסיק את כולנו בימים האחרונים.והמעניין שכולנו מגנים את היורדים אך חפצים בהזדהותם עימנו.יותר מכך בכל ויכוח דנים באותם שירדו לארצות המערב ושוכחים כי ישנם כאלה שהינם ברחבי תבל אחרים ובמיוחד בברית המועצות לשעבר. אם נותנים זכויות לאלו שבמערב מגיע גם לכאלה שירדו לרוסיה וכדומה.אך מן הראוי שאומנם ניתן זכות הבחירה לכלל היורדים,    גם אם ישנו חשבון של קולות נוספים למפלגות אלו ואחרות,ומי יודע אל נכון מי ירוויח מכך.

 

מגייזי לישראל:  לצערי  נפלת בפח של הפוליטיקאים: על הפרק לא עומדת שום שאלה עקרונית למי יש לתת מתן זכות בחירה, מדובר בחברי כנסת שלכאורה הם"נבחרי ציבור"  אבל בפועל הם שבוחרים את הציבור ומנצלים את תמימותו,  אלה שצמחו בשיטות הפריימריס המקרבות הון לשלטון וגם לפשע, והם עסוקים בקומבינות ובתככים,כבמסחר סוסים , ומעלים הצעות חוק שהם מאמינים כי יחזקו את מעמדם בכנסת ויתנו להם יותר יוקרה כוח וממון, להתפנק על חשבון כספי הציבור-שכידוע תמימות הציבור היא המשאב הכי עשיר במדינה  ! הצעת חוק שהמניע שלה  הוא  המחשבה שהיא תביא למציע יותר קולות היא הצעה הלוקה בשחיתות ומסכנת את הדמוקרטיה.  

                                                                                                         >    הון  ושילטון 

ולשאלה העקרונית : אני לא אוהב את המושג יורדים. יש ישראלים שלרגל עניין זמני נמצאים  עד כ-6 שנים מחוץ למדינה ואין ספק שאסור למנוע מהם את זכות ההצבעה, אבל ישראלים שהיגרו לארצות חוץ ושם מקום הקבע שלהם, חלילה לגנות אותם ,זה עניינם הפרטי,זכותם להביע דעה בכל עניין, אבל הם לא יכולים בשלט רחוק לקבוע גורלות ולחרוץ את גורל איכות החיים או את הקיום עצמו של היושבים קבע בציון. ישראל עבורם מקור הזדהות ,כל סיוע מאיתם יבורך ,אך אינו קונה את הזכות שיש רק לתושבי הקבע : לבחור לכנסת  גייזי.