המצגת על רעש 1927 בישראל –ניתן לצפות או להוריד בקישור הבא >  רעש 1927.pps  (יש להמתין לעלית המצגת)

 

ממשה ברק לדובה פרימרמן   :  צילומי ספרית הקונגרס מארץ ישראל

כל הכבוד,  אני מלווה בעניין את מצגותיך המצולמות על קורות ארצנו, שאתה עורך באמצעות תצלומים שחשפת בספרית הקונגרס של ארה"ב.

             מענין עד מאד, שאנשי ידיעת הארץ, מהם אני יונק דעת זה עשרות שנים, לא הציגו בפנינו תצלומים אלה ואף לא הביאו לתודעתנו את דבר קיומם. למצגת הנוכחית על הרעש בארץ ב-1927, אני רוצה להוסיף לדברי ההקדמה שלך, שתי עובדות מעדות שמיעה וראיה הנוגעות לגליל התחתון וקיבוץ גבת בו אני חבר:

             א.   הכפר ריינה הסמוך לנצרת, נהרס כליל ברעש זה, ושלטונות המנדט בנו אותו מחדש, בתכנון אירופי. לכן קיים "הפלא" של כפר ערבי בעל תכנית מתאר היפודמית, של רחובות ישרים מקבילים לאורך הכפר בהם מצטלבים רחובות רוחב מקבילים.

             ב.   על פסגת תל גבתא בתחומי גבת של היום, ניצב בית גדול דומה לחאן ברמת ישי בו גר מפקח האריסים מטעם בעל הקרקעות סורסוק שגר בבירות. החאן נרכש על ידי הקק"ל ב-1923, והמפקח עם אריסיו פינו את המקום. זה המבנה בו שכנו ראשוני גבת בשנה שלאחר עלייתם לקרקע, וכינו אותו במונח העממי "בית השיך". הבית נעלם

כליל לאחר שנהרס ברעש של 1927. 

 

בברכה  משה ברק-גבת  

 

 

תוספת מגייזי     

1.   הכפר ריינה בתצלום מהחלל > הכפר ריינה בתצלום מן החלל

2.   הראשון שעשה שימוש בתמונות ארץ ישראל מספרית הקונגרס ,הייתי אני  במצגת חיפה-בה כל הכתוביות

הן מעשה ידי ,אח"כ   נגנבה המצגת (זו שכאן למטה) הדף הראשון עם הכיתוב המזהה סולק ובמקומו הוכנס דף אחר-כל שאר התמונות במצגת נשארו כמו במקור. יותר מאוחר ראיתי כבר מצגת גם על חיפה עם הרבה תמונות, שחלקן זהות לאלו שאני עשיתי בהן שימוש, מאז שהתגלה שיש תמונות בספרית הקונגרס עשו בהן שימוש

גורמים שונים- אבל כאמור אני הייתי הראשון לעשות זאת.. גייזי.

          >  קישור להורדה של המצגת הראשונה המקורית מספרית הקונגרס       (התעלמו מפרסומות)