אורי  יסוד                                                                                                                                  ‏20.08.2009

 

הפוך על החוף

 

חודש אוגוסט 2009 ירשם בוודאי בדפי ההיסטוריה של עם ישראל כחודש האלימות הגואה .זאת משתי סיבות עיקריות. האחת , הריבוי המדאיג במקרי הרצח הקשים של מבוגרים וצעירים על לא עוול בכפם מחד והעליה המתמדת בתופעות האלימות הקשה של בני נוער מאידך . והסיבה השנייה חשובה אולי אף יותר , חוסר העשייה ואולי גם חוסר הרצון שלנו אזרחים מן השורה להתמודד בתופעות המתרחשות לפתחינו חדשות לבקרים .

אישית אני מאד פוחד שאוגוסט זה הוא רק ה"סיפתח" .

 

ואנחנו יכולים ! 

 

כבר מזמן הבנו , הפנמנו ואנו יודעים היטב שבעיית חינוך הנוער מגיל צעיר אינה דווקא בית כתלי בית הספר (לא נעים אבל זה נכון) , כולנו יודעים היטב , מטייחים , באים בטענות לכל העולם ואחותו על כישלונן של מערכות החינוך ! אבל לאף אחד אין את האומץ לבוא ולומר , נכשלנו ! אצלנו בבית בתא החברתי הקטן הראשוני הזה נכשלנו ! לא הצלחנו להתמודד וגלגלנו את כל האחריות למערכות האחרות ובראש וראשונה למערכת החינוך . תוך כדי כתיבת שורות אלו אני נזכר שב – 2004 השתתפתי (כמי שכואב את בעיית הנוער ובמיוחד תנועות הנוער) בישיבת אגף החינוך של עיריית חיפה שהתקיימה בבית נגלר וכותרתה מצב הנוער בקרית חיים . בשלב מסוים שמענו סקירה סטטיסטית של אחת המשתתפות שציינה את אחוזי משתמשי הסמים , שותי האלכוהול וכו' העזתי ושאלתי , אז מה אתם עושים עם זה ? המרצה המכובדת מילאה פיה מים ודבר לא קרה !

 

וכך , מדי ערב אנו מתיישבים מול הטלוויזיה אחרי שכבר קראנו את העיתונים פיצצו אותנו בחדשות , הערות עיתונאיות כאלו ואחרות , ראיונות של בעד ונגד ושל אמרתי לכם וכדאי שתדעו שנעשה הכל ושחסר לנו אמצעים וכו' וכו' תסריט שנמשך כבר שנים והדבר הכי יציב בו זה שהוא חוזר על עצמו וללא שינוי !

 

עושים הפסקה גולשים באתר הקרייתים של גייזי ,ברן (אהרון הדר) מביא לנו ציטטות מהעיתונים על המצב הקשה , נילי מספרת לנו על ונדליזם שבמזל גדול הסתיים בשקט ובליל ששי נפגשים עם חברים במסיבות ליל ששי בסלון והכל ממשיך , מתעמתים עם כתבות וראיונות דביליים עם אנשים דביליים , מתרגזים  ועולם כמנהגו נוהג ! 

 

אנחנו יכולים אך לא עושים מספיק !

 

אני באופן אישי מתנדב בפרויקט "צהלה" לחונכות נוער (מי מכם נכנס פעם לאתר של צהלה ולמד על פעילויותינו ?) , ושותף לניסיון כמו גם 120 מתנדבים אחרים ברחבי הארץ (מקרית שמונה ועד אילת) ל"יצירת" אזרחים טובים יותר וזו לא קלישאה ! אנחנו מתחילים בשלב די קריטי לבני הנוער (כיתה יוד) ויש תוצאות טובות . אנו זקוקים בטירוף למתנדבים נוספים יש מקום ועבודה לא כל כך מאומצת לכולם , אהרון הדר אתה מוזמן , כאן ליד ביתך בבית הספר התיכון , נילי יש גם אפשרויות ברמת השרון , בואו והביאו את חבריכם , אנחנו יכולים .

 

אמש (לאחר שלשה שבועות אינטנסיביים) , בהתאם לתכנון מראש , פורק המאהל שהוקם באחד החופים היותר מאוכלסים בבני נוער בכנרת , המופעל בהצלחה  מדהימה זו השנה החמישית ע"י עמותת "עלם" (מי גלש באתר שלהם וקרא ולמד מה הם עושים?) הנקרא :                                                                       

      הפוך על החוף  >  http://www.ivolunteer.org.il/Index.asp?CategoryID=193&ArticleID=3915  

                                                                       

ואני מצטט מתוך האתר שלהם :

 

"עמותת "עלם" מרחיבה את פעילותה בחודשי החופש הגדול ומתאימה פעילויות מיוחדות לתקופה זו . מרכזי "הפוך על החוף" פועלים בחופי אילת והכנרת כמרכזי ייעוץ ותמיכה לבני הנוער הזקוקים לכך בסביבה עם רמת סיכון גבוה" .

 

ביום א' האחרון בשעות הערב נסעתי לשם לחוף הכינרת , נסעתי לראות ולהתחקות אחר הפעילות המיוחדת  של עמותת "עלם" וחזרתי בהלם !

במהלך ליל פעילות של כמה עשרות מתנדבים ראיתי , למדתי והתנסיתי בעבודת הקודש הזו , הנעשית ככה בשקט ללא פרסום עבודת שטח כל כך חשובה ,  כל כך נחוצה , כל כך נוגעת לכל אחת ואחד מאיתנו ! 

יש מה לעשות ויש תקווה לתוצאות טובות , יש צורך באנשים טובים ובין הקרייתים יש רבים כאלו , כל אחד במקומו יכול לתרום ! אל תסתפקו בקיטורי ליל שבת קומו ועשו מעשה !

 

למתנדבי "עלם" , "צהלה" ואחרים יישר כוח גדול

 

שבת שלום !