אורי יסוד                                                                                                                               23.8.2009

 

אלימות אינה ניתנת לחלוקה

 

ליהודה , נילי ולגייזי !

 

יהודה , קראתי בעיון רב את רשימתך אני מוצא הרבה נקודות משותפות בחשיבתנו ואני מזדהה עם כל מילה בה . אכן אנו נמצאים במדרון קשה ומתגלגלים בו כמעט ללא בלמים ואת הנחמה שאתה מציע אני קונה בעיניים עצומות ומתפלל יחד איתך ואם אחרים שזה יקרה .

 

במונחים של היום גם אנחנו היינו בסרט הזה של פרחחות (היום אלימות) מהדרגות הגבוהות ביותר . טקסי ה"זובור" בבתי הספר החקלאיים והאחרים , בתנועת הנוער , במחנות העבודה , בטיולים  "סחיבות" (אשכרה גניבות) היו מן המפורסמות בקרב בני קרית חיים , אבל ! תמיד חזרנו הביתה לתא החינוכי הקטן שלנו קבלנו את שמגיע לנו ויישרנו קו כי ההורים היו סמכות ולמילתם היה משקל ומשמעות .

 

אינני יודע אם יצא לכם לעמוד לאחרונה ליד שער בית הספר ולראות איך ובאיזה לבוש פרובוקטיבי מגיעות הבנות לבית הספר , אני רואה את זה ואני אומר באחריות זו הזמנה ל... 

 

לא אחת אני שואל את עצמי איך אמא נותנת לביתה לצאת ככה מהבית ! כשם שאנחנו בירידה מסוכנת יהודה , הערכים הם בתהליך רמיסה טוטלי ואני אומר לכם את זה לא סתם , חוויתי דברים מדהימים בפגישותיי עם נוער בחוף הכנרת שאינו בהכרח נוער בסיכון אלא כאלה כמו שיהודה מתגעגע אליהם .

 

הילדים לבד לא מחזירים את עצמם לשיטת המעמדות , הם רואים ושומעים את זה במקומות אחרים ומפנימים . במסגרת פעילותי אני עומד בכיתה יוד ושומע איך תלמיד מדבר אל מורה ואני מתפלץ והיא אינה יכולה לעשות דבר ! נכון שאי אפשר לעשות הכללות אבל זה מתפשט כמו מחלה ממארת . מעת לעת אני חושב לעצמי לו את נילי , יהודה גייזי ואנוכי היינו מדברים ככה אל מורה , הורה או מישהו מבוגר מאיתנו מה היה קורה ? אבל היום ! הכל תקני !

 

אני מסכים לחלוטין עם גייזי לבית הספר אין השפעה חינוכית על הנוער ! הוא אינו מסוגל , אינו יכול ואין לו כמעט שת"פ עם הנוער . גם את החינוך הבלתי פורמאלי דפקו לנו , ראית מה קורה בקן הנוער העובד והלומד בקרית חיים ?

 

הכרזות על שנה ללא אלימות תסלחי לי הן כמו סטיקר עלוב שאחרי דקה נזרק לפח קרית חיים אינה יכולה לעשות

דבר , להזכירך אנחנו מחוברים לחיפה ושם בלשון המעטה לא כל כך סופרים אותנו .

 

בגלל ההתדרדרות הקשה שציין יהודה מחד ורצוננו העז והכנה לשנות ו"לייצר" אזרחים טובים מאידך כי הם אלו שינהיגו אותנו בתוך מס' שנים ישנה היום רק דרך אחת , ריכוז מאמצים ועבודה קשה בקבוצות קטנות אולי אפילו אישי והאמינו לי יש בזה ניצוצות של התחלת עליה . שום תגמול בית ספרי או אישי לא יפתור את הבעיה .

 

אני בטוח שבקרית חיים יש כוחות טובים ומכאן באה פנייתי !

 

שבוע טוב !