22.5.09   מאת אורי יסוד :   "בעלי שם"  -   אמן

 

אמן

שני "אמנים" הכרתי בקרית חיים .

האחד היה מקיבוץ יזרעאל והיה מדריך בקן התנועה המאוחדת , אני זוכר גבר רזה , גבוה ששמו אמן נגזר למיטב ידיעתי מאמנון . מעבר לכך איני זוכר עליו דבר .

 

השני , הרבה יותר משמעותי עבורי ויקר לי הוא אריה שלכטר (לימים שלח) ז"ל שהיה חבר ילדות מן הקרובים ביותר ואולי אף הקרוב ביותר לפחות עד גיוסנו לצה"ל , אם כי גם בהמשך היינו בקשרים טובים .

 

אריה , בנם של גיסייה וניסן שלכטר , אח בוגר לעמי שגרו ברחוב ז' (אלישבע קפלן) 15 , מקום בו גר עמי גם היום , היה חבר בכל רמ"ח ושס"ה , מהתקופה שהבתים היו פתוחים לרווחה וכל  הרגיש בביתו של השני כאילו זה ביתו שלו יכולת לבוא ולהיכנס לשבת עם ההורים ולשוחח על כל דבר ועניין .

 

היינו מן שלישיה שכזו כשהצלע השלישית (ויש עדויות מצולמות על כך , על היתר לא נדבר) היה מיודענו בני פוקס (חתולי) שיבדל"א .

יחד למדנו בבית הספר ב' , לימים "מגינים" וחניכי עדת "מכורה" בתנועה המאוחדת . אריה היה ילד יפה תואר ושמן ולמיטב זכרוני אמן נגזר משמן (עב בשר) , היו לו אופניים אמריקאיות עם  כידון גדול מאד והוא נדמה לי היה הראשון מבינינו שהייתה לו חברה אמיתית , נורית קושניר .

 

טרם גיוסינו לנח"ל ויציאתנו לשל"ת מוקדם בקיבוץ צרעה , נפצע אמן בתאונת דרכים קשה ונפסל מלהתגייס . הוא עבר משבר גדול , וכפיצוי על אי יכולתו להתגייס השקיע בלימודים השלים בגרות ולמד קרימינולוגיה באוניברסיטת ירושלים , היה אקורדיוניסט מוכשר מאד ועל אף פציעתו ניגן ללהקות הסטודנטים ובכל הזדמנות נוספת . כל הזמן שמר עמנו (גרעין להט) על קשר .

 

הוא רזה והיה חתיך אמיתי שהרבה בנות נפלו ברשתו . לימים הכיר בחורה יפהפייה – אתי והקימו משפחה .

לפני שנים אחדות נפטר אמן ממחלה קשה .     

 

  

אורי יסוד

נייד 052-3719280

פקס 04-8421122

[email protected]