אורי יסוד                                                                                                       ‏2009–04–15

 

היו לילות עם ריח תפוח ואודם שני

 

אי אפשר לסיים את הפסח מבלי לספר לגולשי האתר הנאמנים והמזדמנים על

פסטיבל עין גב – המפגש המסורתי של מקהלות וחבורות זמר המתקיים זו השנה ה – 65 .

 

בשנת 1990 לקחה על עצמה המועצה האזורית עמק הירדן את הפקת הפסטיבל לשנות את מתכונתו ולייחדו ללהקות וחבורות זמר המגישות לקהל העצום הפוקד את המקום את מיטב הזמר העברי ומאותה תקופה אנו כמעט שלא מפספסים את האירוע הנהדר הזה. פעמים השתתפתי עם חבורת הזמר : " רה פה א לה"

כבכל שנה התבשמנו גם השנה מיפי ועוצמת השירה העברית המעולה כאשר בשני ימי הפסטיבל מתחלפות להן על הבמות במהלך שעות אחה"צ  חבורות מכל הארץ מנעימות בזמרתן ומכניסות אותך מיידית למה שקרוי אווירת  ארץ ישראל היפה והנאהבת והאמינו לי יש דבר כזה ! וכשאתה מוצא עצמך נפגש עם חברים ומכרים מתקופות שונות בחייך התחושה הזו רק מתחזקת .

 

שיאן של החגיגות הללו הם ללא ספק ההופעות המרכזיות בשני ימי הפסטיבל . והשנה חווינו שתי חגיגות זמר מדהימות . הערב הראשון "ריח תפוח ואודם שני" הוקדש לנחום (נחצ'ה) היימן המוכר לכולנו ולוותיקי הנח"ל במיוחד שכן הוא היה האקורדיוניסט המחליף של דובי זלצר בלהקה וביום העצמאות הקרוב יקבלו שניהם את פרס ישראל . היה מרגש במיוחד כאשר נחצ'ה עלה על הבמה , שר עם בתו סי בלווי של שני נכדיו תומר ושון את שירו "אני ממשיך לשיר" – וכמה שזה התאים לו !

 

הערב השני "היו לילות" הוקדש לשני מחברים ויוצרים ותיקים ששמם נקשר עם תקומת העם שלנו החל משנות השלושים , יעקב אורלנד ומרדכי זעירא וששיריהם כמו גם אלו של נחצ'ה מהווים נכסי צאן ברזל של הזמר העברי במיטבו ושאף פעם לא נמאס לך לשיר ולזמר אותם .

 

הגדילה לעשות הנהלת הפסטיבל והמפיקה גבי פינסקי כשהזמינו לשני ערבים אלו את המיטב של זמרות וזמרי ארצנו (ראה תכניות מצ"ב) מה שללא ספק תרם להצלחתם .

 

אכן , חגיגת זמר אמיתית מלאת געגועים לארץ ישראל היפה והזכורה לטוב ושלעולם לא נפסיק לשיר לה ולכבודה . 

 

ובימי שיכרון חושים שכאלו קצת כואב הלב לראות את הכנרת בהתדרדרותה !             

 

פלקט 1  > http://www.flickr.com/photos/geyzi_shavit/3446984030/sizes/o/in/set-72157614106816366

פלקט 2  >  http://www.flickr.com/photos/geyzi_shavit/3446169235/sizes/o/in/set-72157614106816366