3.5.09   מאת יאיר מירז (מיזריצקי)

דמוגרפיה

 

הבעיה הדמוגרפית היא ללא ספק אחת הבעיות המסוכנות ביותר בעולם ואולי גם הקשה ביותר לפתרון.

להציג את הבעיה כאיום המוסלמים על אירופה כיום וצפון אמריקה בעתיד,זו דרך קלה, מרשימה... אך עוסקת בשולי, בפחות חשוב, וגם קל יחסית לפתרון.הבעיה אינה דת  האסלאם. הבעיה היא ריבוי ילדים. בין אם הם נוצרים אדוקים, יהודים חרדים, פאגנים עובדי אלילים או כל חברה המעודדת ילודה רבה, או ממשיכה מסורת דורות.

כל הדתות המונתאיסטיות קידשו את מצוות ריבוי הילדים (לא תשחית זרע ...) וצדקו!! גם לפני שלושת אלפים שנה אישה ממוצעת הרתה בין 10-20 הריונות בימי חייה, אך בחיים שרדו רק אחד או שניים. חברה שרצתה לשרוד- הייתה חייבת לעודד ילודה.

 

היום, רפואה משופרת, תנאי חיים נוחים יותר, טכנולוגיה מודרנית...  גרמו לכך שבמאה העשרים אוכלוסיית העולם גדלה משני מיליארד לששה מיליארד-פי שלושה במאה שנים! לעומת  פי שניים בלבד  כל אלף שנים  בכל שנות הציוילזציה !

 

אם התהליך ימשך בקצב דומה – יהיו כ16-17 מיליארד בסוף המאה העשרים ואחת, ובין  40-50 מיליארד בעוד מאתיים שנה ! אין ספק שכדור הארץ לא מסוגל לשאת מספרים כאלה. גם אם נמצא דרך להגר לכוכבים מתאימים אחרים (יש כאלה ?!) – רק האלפיון העליון יוכל להיוושע.

 

ילודה גבוהה קיימת בחברות מסוימות בכל מקום, אך בעיקר בשכבות הסוציואקונומיות החלשות. היא קיימת בהודו , רוב אסיה , (אך לא בסין בזכות מאו) , אפריקה כולה , מרכז ודרום אמריקה ( בברזיל בונים בריו דה זנרו חומת הפרדה בין שכונות העוני לשאר העיר ! ). ובשכונות מצוקה גם בעולם המפותח. הבעיה אינה באנשים,שרובם הגונים,אלא   באמונותיהם  ותנאי חייהם. המוסלמים רובם שייכים לשכבות העניות ומפגרות כלכלית השכלתית וטכנולוגית. הוסף לזה את הצווי הדתי , את המנטליות של עליונות ושל התוקפנות (דת מוחמד בחרב..) וקבלנו תמהיל מסוכן מאד.

 

נחזור לתחילת דברי. אירופה לדוגמא: מספיקים אחוזים בודדים מהתוצר כדי לעודד את האירופיים המקוריים

ללדת 2-2.3 ילדים למשפחה: חופשת לידה של שנה, מימון ממשלתי לפעוטון, גן ילדים וכו..ראה דנמרק!

מצד שני אין בעיה חוקית להגביל הגירה, להרחיב את הדרישות מאזרחי המדינה, לפעול לצמצום הילודה של השכבות החלשות לשפר את החינוך וההשכלה של ילדיהן וכו.. גם כאן המחיר הכלכלי סביר ואפשרי.

אותו פתרון של גזר ומקל טוב גם לארה"ב ולשאר מדינות בריאות כלכלית. זה כמובן פתרון סוציאל דמוקרטי. מעניין אותי איזה פתרון מציע קפיטליסט ?!  לעומת זאת אני שובר את הראש ואין לי רעיון או הצעה ברת ביצוע לפתרון הבעיה הדמוגרפית העולמית. מה שעושים הוא כסוי תחת בלבד שמתקשט בשמות מפוצצים ופרסומות בתקשורת.

לדוגמא: היה צונמי נוראי שהרג כ400.000 נפש בדרום אסיה. כל אמצעי התקשורת נזעקו, המדינות המפותחות תרמו (רשמית-איני יודע כמה נתנו בפועל) כארבעה מיליארד דולר לשיקום הנפגעים. אסון נורא. אבל איש לא אמר

 שהאסון האמיתי הוא לא ההרוגים אלא 400.000 הילדים בלי עתיד שנולדים כל יום.

דוגמא נוספת : איידס באפריקה . צועקים מעל כל במה שצריך להוזיל התרופות נגד איידס לאפריקאים.

זה יעלה לעולם הנאור נגיד מיליארד דולר לשנה – פינטס.

התוצאה : אוכלוסיית אפריקה תגדל יותר מהר ותופעות כמו הטבח ברואנדה או בדארפור תהיינה שכיחות יותר. המחיר של חינוך נכון , השכלה רחבה , יצירת מקורות פרנסה וכו..כדי להוציא את אפריקה ממעגל העוני ולהוריד את הילודה! הוא של טריליונים רבים לשנה! למי יש, ומי רוצה לקחת מעצמו ולתת לזר!?

 

  אני מוריד את הכובע , מצדיע ומעריץ את כל המתנדבים שנחלצו לסייע לנפגעי הצונמי. אני מעריץ ומצדיע לכל המתנדבים לבתי חולים באפריקה שמסכנים עצמם במלחמתם באיידס. כוונותיהם טובות וטהורות, הם מיטב האדם ! אך התוצאה לצערי – הרחקת הפתרון.

אנחנו בישראל מתמודדים (לא בצורה מוצלחת) עם הבעיה העולמית בצורתה המזרח תיכונית, עם התוספות של מאבק על אותה כברת ארץ, בין דתות ,זהויות ,תרבויות, מנטליות ...שרק מעצימות ומקרבות את ההתנגשות . לכן אנחנו הראשונים ובחזית המאבק. אבל לא ירחק היום ותוך דור או שניים-שלושה, כל העולם יאלץ להתמודד עם הבעיה. כיצד? אינני יודע.

יאיר