3.6.09     ניקוי ראש (בין נילי לחנן) :

(מאחר שנילי בקשה שאכניס את תשובתה בהתכתבות עם חנן-מצאתי נכון להכניס גם את המכתב עליו היא עונה.  גייזי)

שלום נילי,

כיליד 1931, שנת עלייה 1934, קניתי ביושר את זכותי לומר מה שיש לי לומר. עם זאת, אינני שולל כהוא-זה את זכותך לומר מה שיש לך לומר, ותבורכי על תגובתך. אם אנסה "להגן" על מה שכתבתי, אוכל לכתוב מאות רבות של מילים, ואני מתכוון לעובדות מעברי, ובעידן הזה מי יקרא מילים רבות?

כיוון שבגילי הזיכרון פועל בדרך האסוציאציה, נזכרתי משום-מה במערכון של החמישייה הקאמרית, על משרד הנסיעות שמשווק את ה"טיול" למחנות ההשמדה. האם יוצר המערכון פגע בזכר השואה? אם תשובתך היא כן – הרי שהוכחת את טענתך, וד"ל.

כל טוב,

חנן

 

מנילי לחנן

הי חנן. גם לי לא בא "לשפוך" הרבה מילים. בקיצור אני יכולה להגיד לך שזו בעיני לא סטירה טובה, כי דודו של הפלמ"ח מייצג את כל בחורי הפלמ"ח, ואילו דודו טופז מייצג את עצמו בלבד, בכל עליבותו החריגה גם בנוף ה"דודואים" בתקשורת. האמנים - דודו דותן, דודו זר, וכל השאר. ולכן , בעיני זו לא סטירה כשהופכים סמל (דודו הפלמ"חניק) לדודו האחר שלא מייצג בעיני כלום, בטח שלא את המציאות הטלויזיונית שהיא אולי רדודה אבל לא תוקפנית ועבריינית. ולכן, לפחות אצלי זה נתפש כהפיכת המיתוס למשהו נלעג, ולא לסטירה שבאה להוקיע תופעה נרחבת.     לא ראיתי את המערכון על הביקור במחנה ההשמדה, אבל אם הוא בא להוקיע את התופעה של בני נוער שנוסעים לשם ובמקום להתחבר לזוועה ולספוג את לקחיה - הם רואים בזה נסיעת כף לחו"ל ומתנהגים בהתאם, ןאם זו אכן תופעה קיימת , הרי שעם כל הקושי שבצפיה - זו סטירה נושכת במיטבה.      המילים ששמת בשיר - הן מלאכת מחשבת וההוקעה של טופז - נשכנית וראויה, אבל לא בחירת השיר . לדעתי. ביי. נילי.