27.7.09  התקבל בנפרד מ-מאורי פאר ,שולה ורמי זילברשטיין : אודות אירנה סנדלר

 אירנה סנדלר - שנפטרה לאחרונה בגיל 98, הייתה מועמדת לפרס נובל לשנת 2008 

                                                             

בהיותה גרמניה, אירנה ידעה מהו הגורל שמתכננים הגרמנים עבור היהודים. בזמן מלחמת העולם השנייה, קיבלה אירנה אישור לעבוד בגטו ווארשה כמומחית לביוב ואינסטלציה. אירנה הבריחה תינוקות יהודים בתא המטען של המשאית שלה בתחתית הכפולה של ארגז הכלים שלה. היא השתמשה בשקי יוטה כדי להחביא את הילדים הגדולים יותר. היה לה גם כלב מאחור, שאימנה אותו לנבוח בכל פעם שהחיילים הנאציים נתנו לה להיכנס ולצאת מהגטו. החיילים לא רצו להתעסק עם הכלב שלה, והנביחות חיפו גם על קולות הבכי של הילדים. 
 אירנה הצליחה להבריח ולהציל 2500 תינוקות וילדים, לפני שנתפסה  ! הנאצים שברו את רגליה וזרועותיה, והיכו אותה מכות קשות אירנה שמרה בצנצנת שקברה בחצר האחורית שלה רישום מדוקדק של כל הילדים שהבריחה. אחרי המלחמה נסתה לאתר את כל ההורים שאולי ניצלו, כדי להביא לאיחוד משפחות, אך רובם נספו בתאי הגזים. הילדים שלא יכלה לאחד עם הוריהם קיבלו משפחות אומנות או אומצו. 
 
אירנה הייתה מועמדת לפרס נובל לשלום לשנת 2008. היא לא נבחרה. אל גור זכה, עבור מצגת שקופיות על התחממות גלובלית... אנא עזרו בהפצת איגרת זו, כדי שהגברת האצילה תיזכר על מעשי הגבורה שלה.


צילה ברנדייס
cila brandeis
מייל  [email protected]

גייזי : חומר נוסף : בתקופת מלחמת העולם השניה, הצילה גברת אירנה סנדלר, כ- 2,500 ילדים יהודיים מגטו ורשה. כאשר במחצית השניה של שנת 1942 החל חיסול הגטו, פתחה גברת אירנה סנדלר, במבצע רחב היקף להצלת ילדים יהודיים מהגטו. הילדים שהבריחה תוך סיכון חייה מן הגטו ל"צד הארי", הועברו למנזרים או אל משפחות נוצריות, באמצעות ניירות מזויפים שהסדירו להם במחתרת הפולנית, שם מצאו מחסה עד סוף המלחמה. היא שילמה מחיר יקר עבור מעשיה. הגסטאפו אסר אותה ועינה אותה. אף שעברה עינויים קשים (שברו את רגליה ומאז היא נאלצת להלך בעזרת קביים) היא לא נשברה, וסירבה לדבר ולחשוף את זהות הילדים שהצילה. בית דין נאצי גזר עליה עונש מוות אך היא נחלצה, והוצאה להורג רק "על הנייר", הודות להכנסתה לרשימת אסירים שהוצאו כבר להורג, בידי שומר שקיבל שוחד גדול ששולם ע"י המחתרת הפולנית. היא קיבלה זהות חדשה וחיה במסתור עד סוף המלחמה. גברת אירנה סנדלר הקפידה על רישום מדויק של הילדים שהבריחה מן הגטו, כדי שאפשר יהיה לאתרם בסוף המלחמה ולהשיבם לשורשיהם היהודיים, ולמשפחותיהם במידת האפשר. את הרשימות הטמינה בכדי זכוכית באדמה בגן ביתה. בסך הכול הצילה בדרך זו כ- 2,500 ילדים יהודיים.
 

    וידאו 1 >     http://www.youtube.com/watch?v=acUnGFr8f4U        

     וידאו 2 >     http://www.youtube.com/watch?v=pl7LqJn6s24

 

  http://www.ani.org.il/?CategoryID=373&ArticleID=965 :   עוד על אירנה ופועלה :