18.8.09  מאת דבורה נהרי  :  הפיצוץ בחליסה (רשימתו של אשר רון)

ציטוט מפתיחת רשימתו של אשר רון (בחמוצקי):

"בטרם עזבו הבריטים את פלסטינה, הם הספיקו לפוצץ בחליסה, בניין בן ארבע קומות, כיוון שעל גגו הייתה עמדה שולטת של ההגנה..." סוף ציטוט. 

בית זה היה שייך למשפחת קבשנייבסקי וגרו בו בני המשפחה לדורותיהם: סבתא וסבא ושניים מילדיהם, לכל אחד קומת מגורים עם משפחתו.

ישעיהו קבשנייבסקי (אחד הבנים) ובני משפחתו: רעייתו יוכבד (אחותה של אמי) ושני בניהם משה ניב וחגי ניב, נאלצו לפנות את ביתם, כאשר נודע שהבית מיועד להריסה, כעונש על "עמדת ההגנה". הפינוי היה כרוך בסיכון, כיוון שהסביבה "שרצה" ערבים עוינים שירו ללא הרף. אבי ז"ל פנה למנדל גלוברזון שגר בקרית חשמל (אביהם של הפרופסורים אריה ושלמה גלוברזון), שהיה נהג בחברת חשמל וברשותו טנדר, ובקש ממנו להסיע את משפחת קבשנייבסקי לקריה. מר גלוברזון, בטוב ליבו ובעוז רוחו, נענה לבקשת אבי וחילץ את דודי, דודתי ובניהם מביתם, למרות הסכנה. 

בני משפחת קבשנייבסקי התגוררו בבית הורי עד שרכשו דירה משלהם בקרית חשמל.

 

 

בהזדמות זו, ברצוני להבהיר ולהוסיף את הדברים הבאים:

1. אורה יוליוס מזכירה את יאיר תל-צור ז"ל, מילדי אפיקים, שהתארח בבית הוריה. עורך דין נבות תל-צור הוא בנם של יאיר תל-צור ז"ל ורותי תל-צור לבית אברהמי, אשר גדלה והתגוררה בקרית 
   חשמל במשך מספר שנים, עד שהוריה, יוזק (יוסף) ומרתה אברהמי, עזבו את קרית חשמל כדי לחיות בקיבוץ אפיקים.

2. שמו של דולק אומשווייף, המורה לחינוך גופני, הוזכר בזיהוי אחת התמונות שבה הופיע עם תלמידיו. הוצבו סימני שאלה לגבי מקור השם דולק. ובכן, דולק הוא שם חיבה שנגזר משמו אדולף 

   (שמו העברי: אהרון). שם משפחתו - אומשווייף - עוברת לעמישב.

 

בברכה,

דבורה נהרי