"יום כיפור שלי 1973"  : מאת גייזי

 

קטעים מראיון בנחל עוז, כאשר חזרתי ממצרים לאחר מלחמת יום כיפור.   גייזי

מראיין: משה לב רן ,  הקלטה:שחר בלקין , עריכת וידאו:גייזי

קטעים קצרים מהראיון בנובמבר < 1973      וידאו > קטעים מהראיון

 

תמונה > גייזי חוזר ממצרים –ויפתח מתגייס לחיל הים

 

מכתבים מהחזית :  (ציר עכביש-ראש הגשר –מצרים)

   אי-שם 16/10/73

ליעל שלום,       אני מנסה לתאר לעצמי, את הבעיות איתן את מתמודדת. אני מקווה שאת מסתדרת. אני מרגיש די גרוע בגלל שאיני כותב להורי, איני יודע  מה ידוע להם ,אם קשה להסתיר מהם שאני מגויס למילואים ,ספרי להם משהו שאני בבסיס עורפי ולא רחוק מהבית  ומוסר להם ד"ש.    שלכם גייזי.

 

תמונה > תמר

, 16/10/73

לתמר ילדה טובה שלי שלום.          מלחמה היא דבר עצוב, קשה לראות עד כמה אנשים יכולים להיות אכזריים . אך דווקא לאור זאת , נעים לראות כיצד חיילים , עוזרים ודואגים איש לרעהו   . אני נמצא בחברה טובה, יחד עם משה, האח של דוגל. אני מרגיש טוב מאד ,מחבק ומנשק אותך מרחוק. להתראות בקרוב, אבא שלך.(בינתיים אל תשלחו אלי מכתבים , כי בספק אם הם יגיעו אלי) 

 

 

16/10/73

הדברים הגדולים ממש קורים עכשיו ,אנו מלווים בעיניים אוהבות את מטוסינו ,אשר גחים מערבה על כל כובד משקלם , הם טסים בזוגות, כשהם חוזרים אנו כבר יודעים היכן יתרוממו אליהם הטילים, והם באלגנטיות מנוסה , פונים במקום הזה בקשת רחבה ומתחמקים , או אז אנו נושמים לרווחה.

אחה"צ: בטור דחוס אנו חותרים קדימה, מערבה, בדרכנו עוקפים כוחות רבים, הפעם חלפתי על פניו של ידידי מיכה קפוסטה ויורם נהרי, קריאות שימחה, איחולי הצלחה וממשיכים לחתור מערבה. ברגע זה ממש ,שאון הקרב בעיצומו, הארץ רועדת  ,    עוצרים לרגע , ממשיכים, ושוב עוצרים.  בינתיים שלום ולהתראות. שלכם גייזי.

 

 

#5   אי-שם 17/10/73

לתמר, יפתח ויעל שלומות.  עכשיו השעה 06.30 ,שעת הזריחה, אנחנו ממתינים  בצד הציר,  המטען שלנו ,חיוני ללוחמים בקו הראשון.  נהגים וחיילים מתעוררים, דלתות הרכבים נפתחות, מקפלים שמיכות, רוחצים פנים ושיניים ,גוון הגבעות הולך ומתבהר, הצללים הולכים ומתקצרים. בצד הדרך על רכסי הגבעות, מתרוממים חיילים מן השוחות, נעורים ליום לחימה חדש מתקפלים מן השמיכות והמעילים שהגנו עליהם מצינת הלילה ,מנקים את הנשקים, מבעירים מדורות לחמם ארוחה וקפה. רעש המנועים המתעוררים מתערבב בשאון טורי הרכבים שנדחסים על הציר , מטוסים עוברים ביעף,  טילים רעים מקדמים את פניהם ,לרוב הם מצליחים להתחמק אבל הבוקר אחד נפגע ואיש לא צנח צביטה בלב, אבל ממשיכים לנוע מערבה, מגיעים ל"אמת המים" ופונים דרומה , מימין המים ומשמאל שרשראות מעלות אבק ורעם המנועים: אנחנו נגשים לעבודה.

שלכם באהבה, גייזי.

 

 

 

  אי-שם בדרום 17/10/73

לתמר ,הילדה שאני כל כך אוהב ,  היום אני אספר לך מה זה "ציר"  :  צבא מתקם על צירים, ציר הוא כביש או דרך, בראש הציר ובצדדיו מתפרסים הכוחות שמנהלים את עיקר המלחמה, אחריהם מתפרסים כוחות הרזרבה, שיצטרפו למערכה לפי הצורך יותר מאוחר, כוחות סיוע כמו הארטילריה, על הציר דחוסות שיירות צפופות שמספקות לחיילים הלוחמים בקו הקדמי , בגדים ומזון , מים ודלק ובעיקר  תחמושת חיונית .מעל הציר שומר חיל האוויר ומשרה אווירת ביטחון. כבר כמה ימים שמטוסי האויב לא נראים והציר הוא מקום שקט יחסית. עכשיו בציר אין נפגעים, אבל דרך הציר ,מפנים את החיילים שנפגעו בקו הקדמי ,מובילים אותם לטיפול רפואי מאחור, אז כל השירות זזות לצד הדרך ומפנים אותה ,כדי שהנפגעים יגיעו מהר לטיפול !    להתראות, שלך אבא .

 

17/10/73  יום ד' 13.40 .

לילדה נפלאה שלי הרבה נשיקות.    הפעם אספר לך על בייתי הנייד : אני צמוד למשאית עם קבינה גדולה. ארגנתי שמיכות, שק שינה ,כר, מצרכי מזון ,קפה וסוכר, מכשיר לחימום המים, הכל מסודר תוך הקבינה אני נע עם המשאית וכל פעם שנוצרת הפסקה, אני משתרע על המושב לנמנם, הרדיו מנעים לי מזמירותיו ומעדכן אותי בנעשה במקומות האחרים. אני מטפל יפה במשאית (של אור הנר) והיא גומלת לי בביצועים ואינה מאכזבת. תמר, טפלי יפה באימא והיי אחות טובה ליפתח  , שהוא עכשיו הגבר במשפחה……     נשיקות מאבא שאוהב אותך כל כך.

 

19/10/73   לתמר ילדה מקסימה שלי, בברכות ליום הולדתך, מכתב בזק לפני שההליקופטר שנחת על ידי ימריא . שלך, אבא שאוהב אותך .

 

19/10/73 . השעה 13.20

יעל ,תמר ויפתח היקרים .  חבל מאד שאיני יכול להיות אתכם ביום ההולדת של תמר, אך לכבוד היום הזה, הצטברו לי כמה וכמה סיבות לשמח את הלב. הפתעה לא רגילה ומיוחדת היה המפגש עם משהלה, יגאל ושמוליק  . לחיהלה אתם יכולים לספר שעוד תשמע באיזה נסיבות דרמתיות מרגשות נטרפה העוגה שלה בימים אלו פגשתי את דני ,בני מנשה, עמוס וחזי. פגשתי גם את בורך פעמיים, היום נפגשתי עם יאיר גוזני מערד ,בעלה של מירה שהם יחד היו בשנת שרות במשק.  כל טוב ולהתראות ,גייזי.

רגע, ממש עכשיו חזיתי בהפלת מיג מצרי מעל האגם המר, הטיס צנח. עכשיו עוד שני מיגים מופלים ,זה לא הכל הנה עוד ארבעה מיגים נופלים……

 

23/10/73

ליקרים שלום.     גבעה צהובה ,מצולקת מלוכלכת ומכוערת ,מחורצת בתעלות קשר, שוחות ומחפורות, שוכנת ליד כביש שחור ,עורק תנועה חיוני במידבר הזה . מסביב מפוזרים כלי המשחית ,פאר היצירה והתושייה של מוח האדם ,האמצעים המשוכללים ביותר למלאכת ההרס והאבדון . מסביבם וביניהן רוחשות נמלים פעלתניות, הם המפעילים את כלי המשחית . עם הינתן אות האזעקה, מפני תקיפות אויר ,נעלמים כולם , כהרף עין בתעלות ובכוכים ,טעונים  ברשמי הימים הקודמים ,עושים הכל למען שלמות גופם. אך היום למזלנו אלה אזעקות שווא .עוד יום שקט יחסי עבר על כוחותינו יום ארוך לגעגועים . שלכם באהבה, אבא.

 

26/10/73  ליפתח שלומות .

אחד מהמראות העצובים במלחמה הזו, הם השבויים. צל אדם ,רצוצים, עלובים מוזנחים ומושפלים. יש סידורים הכרחיים כמו קשירת עיניים וידיים שגם הם גורעים מצלם האנוש .אלה שמתפקידם לטפל בשבויים יודעים לעשות זאת במידת הרגישות מבלי להפריז בהשפלה. אך בדרך עד שהם מגיעים לידיים הנכונות הם עוברים גם דרך סדיסטים ,מופרעים  ורשעים למיניהם. גם הידיעה על ההשפלות שמהן סובלים שבויינו שלנו, לא מרככת את הצער והחמלה

 

28/10/73

לתמר ילדה נפלאה שלי.

אין כאן הרבה מה לעשות, בערב אני הולך לישון עוד לפנייך.  ב12- בלילה כבר מתעוררים פעם ראשונה, פוקחים עיניים לראות את השמיים שטופי הכוכבים, פגישה עם מכרים וותיקים מימי הילדות : שביל החלב, כוכב הצפון המשובץ וזוהר בזנב העגלה הקטנה ,העגלה הגדולה, הכסיופיה ועוד.  אני עוצם עיניים ורואה את עצמי עולה במדרגות ביתנו ,נכנס לחדרך, מתבונן בך באהבה בשנתך ונותן לך נשיקת לילה טוב . כך אני נירדם שוב עד שאתעורר בפעם הבאה. בינתיים להתראות, שלך אבא.

 

 

רשמים ,מאת תמר שביט.  (בת - 10) יום שלישי בתשרי התשל"ד

זהו כבר היום ה 11-  למלחמה. אני קצת עצובה מכיוון שלומדים, ואולי אבי יפצע. אבל אבי עוד מעט חוזר. אני מרגישה קצת לא בנוח, אני קצת דואגת שאבי לא יחזור בדיוק ליום ההולדת.  אני לא רוצה להיכנס לבונקר, כי אני לא אוהבת את האווירה שם . אני מקווה שתיגמר המלחמה בשלום.                   תמר.