31.12.07       מאת:   אורי יסוד                                                                                                               

בית הספר רגבים מצדיע לקרית חיים

בשנת השבעים וחמש ולמדינת ישראל בשנת הששים

אתר בית הספר >   http://www.mkm-haifa.co.il/schools/regavim

אלבום תמונות המפגש  >   http://www.flickr.com/photos/geyzi_shavit/sets/72157603592087093

פותחים את הקישור> נקישה על תמונה זעירה מגדילה אותה לחלון משמאל> מימין לחלון שנפתח יש שתי תמונות זעירות לדיפדוף קדימה ואחורה.   

 

במסגרת המחויבות האישית של תלמידי כתה י"א בבית הספר "רגבים" , יזם מרכז החינוך החברתי אבי דובדבני לקראת שנת הששים למדינה פעילות בנושא קרית חיים שבימים אלו ממש מציינת (בשקט חרישי לצערנו) שבעים וחמש שנה להקמתה .

התלמידים למדו את קרית חיים בבית ספרם  , סיירו בה במסלול סיור שהוכן ע"י משצי"ם

במהלך השנה הקודמת בפעילות יזומה של משרד החינוך ועירונית קרית חיים .

 

בשנת 1932 הגיעו לקרית חיים שתי משפחות קווקזיות האחים חגי ורעייתו יוכבד ואחיו אלישע ורעיתו גילה זכרם לברכה וקבעו משכנם האחד ליד השני ברחוב א' (אלכסנדר זייד) פינת הכביש הראשי (אח"י אילת) מול ביתה של משפחת שליצקי והם היו מהמשפחות הראשונות בקריה .

 

ביוזמתה של רוחיק פוקס מצוות בית הספר , נכדה לאחת המשפחות הוותיקות בקרית חיים התכנסנו היום , קבוצת תלמידים בראשותם של אבי דובדבני , רוחיק וחדווה בבית אמה של רוחיק הלא היא שרלה ברץ לבית הלל .

 

לפגישה זו הגיעו גם אסתר שאולוב (הלל) הבת הבכורה של חגי ויוכבד , האח בנצי הלל דמות מוכרת בקריה וכמובן שרלה בת הזקונים הגרה באותו הבית (של הוריה) ואנחנו ,  גייזי שביט מיודענו ואנוכי .

 

סיפורי הנוסטלגיה קלחו בשצף קצף והייתה מן התרפקות שכזו על תקופות הבראשית של  קרית חיים , מימי המנדט הבריטי , ההתנדבות לבריגדה , הידיעות המגיעות משואת אירופה , הקמת הקריה , מלחמת השחרור ובהדגשה על שיירת יחיעם בה השתתף בעלה של שרלה אביה של רוחיק לימים אחד משחקני הכדורגל המובילים של ה"פועל" קרית חיים מישקה ז"ל שהיה בין הבודדים ששרדו מאותה שיירה , בתי הספר והמורים של ימי הבראשית הללו , תנועות הנוער ותרומתן לישוב בארץ ישראל , משחקי הילדות בתקופות ההן , הצנע , הרומנטיקה ומה לו ?

 

התלמידים שאלו שאלות מצוינות שפה ושם אפילו הדהימו אותנו , לקחתי חלק קטן ברב שיח הזה כי הרי קטונתי מטייקוני הנוסטלגיה הללו ובמבט מהצד הבחנתי בברק שנצץ בעיניהם של אסתר , בנצי , שרלה וגייזי ככל שהשיחה קלחה .

 

זה היה מפגש מרתק שתרומתו בהעברת מסרים על הישגים בששים שנות מדינה ושבעים וחמש שנות קרית חיים הייתה בעלת משקל רב וולא ספק ראויה לציון בין יתר המעשים הגדולים של ששים שנות המדינה . 

 

לאבי דובדבני וצוות בית הספר , יישר כוח על הרעיון ויישומו . לבני משפחת הלל וגייזי , הצלחתם לרתק את כולנו ועל כך תבואו על הברכה .                          אורי

 

בקרוב יתווספו קטעי וידאו,  גייזי