14.7.07
     השלמה לדברים שכתב אורי יסודי "נוסעים לנחל עוז".  מיוסי וולך

קודם כל תודה לך אורי  בשם  אחי אריה ומשפחתו. בשמי ובשם משפחתי על הדברים שכתבת והשופכים ולו במעט אור על אותה תקופה נפלאה של שנות ילדותינו ובהם הביקורים אצל האחים הגדולים  בנחל עוז. אני זוכר כאשר הייתי בא לביקור בנחל עוז אריה היה מצרף אותי כנהג משנה שילווה אותו בנסיעה.

זכור לי שהיו ויכוחים בין סדרן העבודה לבין החברים המשובצים לתורנות הפריקה והעמסה של המשאית. כי לרוב התורנויות היו בשעות הלילה המאוחרות כדי שהתוצרת החקלאית תגיע בזמן לשוק הסיטונאי בתל אביב.אריה הכיר כל סיבוב פינה ובור בדרך החשוכה ולפעמים היה אומר לי כי צריך להיזהר ולהיות דרוך כי הדרך עברה בין מטעי סברס סבוכים שמסתירים את הנעשה.

כאשר אריה התחיל לעבוד במפעלי תובלה הוא נחשב ובצדק לאחד הנהגים שאפשר לסמוך עליו בכל המובנים וכפרס קיבל להוביל את המשאות הבעייתיים ביותר.כאשר אריה היה מגיע אלינו לקריה עם הרכב הענק של מפעלי תובלה שכלל מה שמכונה "סוס + עגלה" כלומר הקבינה +הנגרר הייתה תמיד נוצרת בעיית חניה למשך הלילה.לעתים, אריה החנה את הרכב רחוק מהבית ולעתים בלית ברירה החנה בקרבת בתי התושבים. וכמובן שלמחרת צריך לקום מוקדם כדי להגיע ליעד בזמן ואז השכנים היו מקבלים השכמת בוקר חינם כי רעש התנעת הרכב היה חזק ועוצמתי להחריד.

לימים, "אגד" ביקש מהמשק למצוא נהג שיוכל לצאת בבוקר מנחל עוז ויאסוף את הנוסעים בישובים הסמוכים לכוון תל אביב ויחזירם אחר הצהריים וכך אריה התחיל לעבוד באג"ד והיה בין מייסדי סניף אשקלון כשמנהל הסניף היה בנו של הנשיא בן צבי וכך נקלט אריה כחבר באגד אשקלון והקים את ביתו עם רעייתו זיוה באשקלון.

ולפרט משלים לשרותו הצבאי של אריה כנהגו של משה נצר שהיה מפקד הנח"ל בדרגת אלוף. כל נהגי הפיקוד היו באים לראות את מכוניתו של האלוף אין היא מתוחזקת ונוצצת. משה  נצר היה חבר קיבוץ רמת יוחנן ובסופי שבוע היה מגיע למשק והיה מפציר באריה שיקח את הרכב איתו לקריה. אריה היה מסרב בעשקנות לוקח אותי איתו ברכב לרמת יוחנן מחנה את הרכב במגרש החנייה ושנינו עושים את דרכינו הביתה בטרמפים או בצעידה.

זהו אריה אחי נחבא אל הכלים. מסור דואג גם אם לפעמים המציאות טפחה על פניו והייתה אכזרית וכואבת אבל מכוח הרצון שטמון בו ומתכונות הנהג שטבועות בדמו ידע תמיד להתניע את המנוע מחדש להכניס להילוך ולצאת לדרך מחדש. לאנשים ואחים כמו אריה אחי נכתב הפסוק "אחי גיבורי התהילה  .                           יוסי וולך

 

 לגייזי  ידידי, תודה לך מקרב לב על התוספת. אתה פשוט אנצקלופדיה מהלכת. אתה משמר בצורה בלתי רגילה וראויה לשבח את פרקי קרית חיים לדורותיהם. יישר כח.

בנושא  להקת הנחל. בשנות השישים המוקדמות התקבלתי ללהקת הנח"ל וסגרתי מעגל כאשר התקבלתי לאותה להקה שאריה רצה מאוד להצטרף אליה כחבר מן המנין. אז כמו שאומרים הכל נשאר במשפחה.

יוסי וולך

 אריה וולך בשיכון המעורב בנחל עוז 1953  :  להקליק על הקישור למטה  :  תמונה                                                                                                        

http://www.flickr.com/photos/geyzi_shavit/809259045/in/set-72157600055298909