אילן פלקוב ז"ל     "ידידי מן הרכבות"

אילן פלקוב  חבר ילדות בשנות ה 50-40 , גר ברחוב א' הרחוב היחידי בימים ההם  שהיה לו גם שם: אלכסנדר זייד.      בין רחוב א' ומסילת הברזל  הפרידה חורשת עצים צרה, אשר בעינינו הייתה ממש יער. לימים בתקופת מלחמת העולם השניה שכן שם מחנה  של חיילים אוסטרלים ניו זילנדים ובריטים אשר שרתו בחיל ההנדסה המלכותי. מסילת הרכבת הוליכה רכבות בין ביירות שבלבנון לקנטרה אשר במצרים.   במחוזותנו , הייתה הרכבת עוצרת בעכו-קרית מוצקין- קרית חיים, בתי המלאכה של הרכבת ובחיפה.

כאשר הצטרפתי לאבי בביקוריו אצל אבא של אילן, או בפעולות בחצר של תנועת הנוער ,שגם היא שכנה ליד המסילה, הייתה נשמעת צפירת הקטר ,אילן היה מסתכל בשעונו ואומר קטר מס. כך וכך יצא באיחור של 5 דקות מן התחנה.....אילן ידע הכל על קטרים ורכבות, הייתה לו שמיעה מצוינת וזיכרון פנומנלי, הוא זיהה את הקטרים על פי הצפירה אשר השמיעו וידע בע"פ את מועדי תנועת הרכבות.

   כאשר ביקרתי אותו לאחר זמן לא רב , בחדרו שבקיבוץ רעים,  היה החדר על הפלקטים ודגמי הרכבת ,כמרכז עולמי למידע על רכבות,

הפעם אילן היה בקי גם במועדים ורכבות של ערים ראשיות מניו יורק עד טוקיו.......אחרי כ-30 שנות שכחה, פתחתי עיתון ומודעה משכה את עיני:  "דובר רכבת ישראל מר אילן פלקוב....."  התפקיד הזה התאים כל כך לאדם, והיה פלא גדול אם לא היה עוסק בכך.

בשנת 2002   בקשה אותי בתי שאברר לה פרטים מסוימים על דגם של רכבת, אצל "ידידי מן הרכבות", חיפשתי בספר הטלפונים והתקשרתי.... אישתו ענתה לי : אילן נפטר לפני זמן לא רב.

    בשנתו האחרונה אילן עבד במוזיאון הרכבת בחיפה , מקום אשר ייסד והקים ואהב להיות בו,  ידיד יקר מן הרכבות, יהי זכרו ברוך.

 

גייזי שביט 

 

        אילן בנעוריו >    http://www.pbase.com/geyzi/image/89448394 

 

              בגרות  >   http://www.pbase.com/geyzi/image/89448395

 

           המוזאון  >   http://www.pbase.com/geyzi/image/89448393

 

 

        האתר > http://nabataea.net/haifa.html