יום שלישי 23 יולי 2008 : מאת אורי יסוד

 

ממינכן (1972) ועד בייג'ין (2008)

 

בעוד כשבועיים תפתח בבייג'ין , בירתה של מדינת הענק סין שעד לפני שנים לא רבות הייתה סגורה ומסוגרת וביקורים באתרים המתוירים בשגרתיות ברורה ופשוטה כל כך היו בבחינת חלום  , האולימפיאדה ה – 29 אירוע הספורט ההישגי הגדול ביותר בעולם .

מן הסתם מובטחת לנו חגיגת פתיחה מהממת עם כל פלאי הטכניקה והטכנולוגיה החדשים ביותר , חשיפה ענקית של תרבות המזרח העשירה

 והמיוחדת וללא ספק תחרויות ספורט מדהימות , שבירת שיאים והפתעות ספורטיביות אחרות כמקובל באירועים שכאלו .

ישראל דחתה את ההזמנה להשתתף באולימפיאדה הנאצית בברלין בשנת 1936 . והבריטים דחו השתתפותנו באולימפיאדת לונדון 1948 בטענה שארץ ישראל חדלה להתקיים בחודש מאי של אותה שנה .    משנת 1952 – אולימפיאדת הלסינקי מיוצגת ישראל בהרכבים כאלו ואחרים דרך קבע במשחקים האולימפיים. ידענו הפסדים , אכזבות , ניצחונות , מדליות ואפילו מדלית זהב וכשהדגל שלנו הונף לראש התורן והתקווה  התנגנה ברקע התרגשנו ללא ספק כולנו .

 

תמונה:Olympic rings.svg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אך ללא ספק האירוע המסעיר ביותר ש"חווינו" במשחקים האולימפיים היה מאד לא ספורטיבי , זה היה אירוע רציחתם של י"א (אחד עשר) מבחירי ספורטאינו באולימפיאדת מינכן (האולימפיאדה ה – 20) שהתרחש ממש לפני 36 שנה פחות חודש אחד .

השכם בבוקר ה – 5 בספטמבר 1972 התעוררו כמה מחברי המשלחת הישראלית כששמעו את קריאותיו של יוסף גוטפרוינד שניסה לחסום בגופו את דלת הכניסה בפני טרוריסטים ערביים .הישראלים שבדירות הסמוכות, שלא נענו לקריאותיו של גוטפרוינד, התעוררו למשמע צרור יריות, והספיקו לראות את משה ויינברג כשהוא פצוע בפניו.הספורטאים ומאמניהם שנתפסו, אחד עשר במספר, נכלאו ונכבלו באחד מחדרי המשלחת, תחת איום של שמונה טרוריסטים מזוינים בתת מקלעים באקדחים וברימונים, זאת לאחר מאבק שבו נרצחו משה ויינברג ויוסף רומנו.הטרוריסטים תבעו את שחרורם של  מאתיים מחבלים ערביים והטסתם מישראל לארץ ערבית תמורת שחרור הישראלים, ואיימו שאם תביעתם לא תתמלא עד לשעה 12:00 בצהריים, יוציאו להורג שניים מהישראלים החטופים, ובכל שעה נוספת יהרגו שניים נוספים.עם תום מועד האולטימטום, נפתח משא ומתן עם המחבלים.

 


לאחר ציפייה מורטת עצבים, שנמשכה כל אותו יום, הסכימו המחבלים שיטיסו אותם למדינה ערבית יחד עם הספורטאים הישראלים שישמשו כבני ערובה. בשעה 22:30 הוסעו תשעה מהספורטאים וחוטפיהם מחדרם לפינה בכפר האולימפי שם המתינו להם שני מסוקים. הספורטאים הישראליים הובלו תחת איומי המחבלים, כבולים בידיהם וקשורים זה לזה,  והוכנסו למסוקים.כשנחתו שני המסוקים בשדה תעופה צבאי גרמני, ביצעה המשטרה הגרמנית ניסיון כושל לחלץ את הספורטאים הישראלים,  ואפשרו בכך  לטרוריסטים לרצוח את תשעת הספורטאים הישראלים כשהם כבולים וחסרי מגן בתוך המסוקים.
כשנחתו שני המסוקים בשדה תעופה צבאי גרמני, ביצעה המשטרה הגרמנית ניסיון כושל לחלץ את הספורטאים הישראלים,  ואפשרו בכך  לטרוריסטים לרצוח את תשעת הספורטאים הישראלים כשהם כבולים וחסרי מגן בתוך המסוקים.

 

הקשר הקרייתי לאסון הנורא הזה הוא המשקולן המצטיין והמבטיח זאב פרידמן ז"ל תושב קרית חיים  שהיה בין הנרצחים באירוע זה . בנקודת זמן מסוימת נתקבלה החלטה להקים בבית ה"פועל" בקרית חיים  בית ספר למרימי משקולות , במקום הוקמה אנדרטה יפה לזכרו של זאב הי"ד עליה נכתב באותיות בולטות על הקמתו של בית הספר , אך הרעיון הזה נגדע באיבו , בית ה"פועל" בקרית חיים מתפרק וקורס ובדקה התשעים אני מניח האנדרטה הועברה לאזור הכניסה לקרית חיים המערבית פינת רח' דגניה . הייתי שם היום והלב נצבט מהעזובה וההזנחה סביב האנדרטה , מאוד לא מכובד ! מן הראוי היה לנקות קצת את השטח סביב האנדרטה ,  לעשות שם גינה קטנה , לגדר את המקום ולהעניק למקום את הכבוד המגיע לו . 

 

שנת 1972 מהווה גם עבורי ציון דרך ספורטיבי , בשנה זו התחלתי את פעילותי הספורטיבית בנושא הצעדות במסגרת קבוצת הצועדים של רפאל בה שמשתי במשך 25 שנה כראש הקבוצה , ממשיך את פעילותי בה עד עצם היום הזה ומקווה להמשכיות נוספת בעתיד , השנה הזו בחול המועד סוכות אעלה עם חברי לירושלים בפעם ה – 36 ברציפות .

 

התבשרנו שהמשלחת הישראלית למשחקי בייג'ין תמנה 42 ספורטאים , מאמנים , מלווים ועסקנים , מכאן מהאתר החפשי של בני קרית חיים שלוחה להם ברכת הדרך , הצלחה רבה במשחקים כסיסמת האולימפיאדה , 

 

 

מהר יותר , גבוה יותר , חזק יותר .

 

כולנו ממתינים לשובכם הביתה עמוסי מדליות

 

 

                   י"א חללי אולימפיאדת מינכן זכרם לברכה

 

 

 

\

   

 

 

 

 

 

 

                           מרק סלבין ז"ל              דוד ברגר ז"ל             קהת שור ז"ל             אליעזר חלפין ז"ל

 

 

 

 

 

 

 

 


                      אנדריי שפיצר ז"ל      יוסף גוטפרוינד ז"ל       זאב פרידמן ז"ל        עמיצור שפירא ז"ל

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               משה וינברג ז"ל                           יוסף רומנו ז"ל                       יעקב שפרינגר ז"ל

                                                                                                                                                

לזכור ולא לשכוח !

 

 

 

יד זכרון לזאב פרידמן   מקרית חיים : 

         1.  http://www.flickr.com/photos/geyzi_shavit/2695973276/in/set72157603344574893   

         2.  http://www.flickr.com/photos/geyzi_shavit/2695970960/in/set-72157603344574893     

 

             אתרי אינטרנט > http://www.ezy.co.il/memoSite.asp?memorial_id=106 

                                      http://laad.btl.gov.il/details.asp?id=35200