30.7.07   ס נ ט ה   י ו ס פ ט ל :  מאת יעקב משולם

        תמונת סנטה >   http://www.pbase.com/geyzi/image/83085026          

                                        לזכרה.

 

בשבוע שעבר ראיתי בידיעות אחרונות מודעת-אבל:

"סנטה יוספטל נפטרה בשיבה טובה."

סנטה הייתה אלמנתו של גיורא יוספטל, שהיה שר בכיר בממשלת ישראל וממנהיגי תנועת העבודה. שניהם היו פעילים, הן בהסתדרות ובתנועת העבודה

והן בתנועה הקיבוצית, אנשי קיבוץ גלעד.

 

לפני שנים רבות, בהיותי מנהל בית-המלאכה של מחוז הצפון בחברת-החשמל, התקבלה הודעה במשרדי החברה, שקבוצת-רשת אחת, בעת עבודתה

בתוך חצר קיבוץ גלעד, פגעה במתקן-משחקים של ילדי הקיבוץ וגרמה לו נזק ואם חברת החשמל לא תתקן מיד את המתקן ותפצה את הקיבוץ, יוגש העניין לערכאות ויגיע לבית-המשפט.

 

מנהלי הישיר קרא לי, הראה לי את המסמך ואמר לי: "לך תראה במה דברים אמורים, תבצע את התיקון ותחייב חשבון "אחרים",חשבון בו חברת-החשמל מפצה לקוחותיה,שנגרם להם נזק.  נסעתי. הגעתי לקיבוץ ואני מברר היכן המזכירות, שם אני מזדהה ושואל על הבעיה. אחד מחברי המזכירות מתנדב להראות לי במה העניין.  אני מגיע למגרש משחקים. הקרוסלה, העשויה מפח, התעקמה מפגיעת עמוד חשמל,שנפל בעת העבודה של קבוצת-הרשת.

אני  אומר לו : "דבר פעוט כזה ? אינכם מתביישים לפנות לחברה ? "

הוא כועס וצועק וכשאני מסביר לו ומראה לו שאפשר, ללא כל מאמץ, ליישר,

הוא חושב רגע ואומר לי: " אני לא יכול להסכים אתך, אך תכנס, בבקשה, למזכירת-הקיבוץ ותדבר אתה."  אני דופק בדלת חדר-המזכירה ונכנס.

לפני, ליד שולחן-עבודה, יושבת סנטה יוספטל, כסופת שיער, בעלת תווי-פנים

מיוחדים, שמוכרים לי היטב מהיותי פעיל בתנועת העבודה  ובמפלגה.

 

"שלום, סנטה."  והיא: " במה דברים אמורים?"  אני אומר לה ומסביר לה שהנזק הוא עניין פעוט וכי אני צריך להגיע מבית-המלאכה בחיפה עם משאית וגנרטור ושלושה עובדים והעלות של התיקון תהיה גבוהה פי כמה מהנזק וכי בפעולה פשוטה ביותר אפשר לתקן וליישר את הקרוסלה. העלות לחברת-החשמל תהיה גדולה מאד ואם היא תסכים לבטל את התביעה, אני, מנהל בית-המלאכה, מבטיח לה, שאם אי-פעם הקיבוץ יהיה במצוקה בנושא החשמל, אעמוד לשירותו ואגמול להם. היא חשבה רגע, קראה לאנשי המזכירות ואמרה להם לבטל את התביעה.  נפרדנו בידידות.

 

שבתי למחוז הצפון ואמרתי למנהל הישיר שלי שהכל סודר. אין צורך לחייב תקציב "אחרים" וכל העניין הגיע להבנה, בזכות אותה אישה, שהייתה מאצילות תנועת-העבודה.

 

מאז ועד לקריאת מודעת-האבל, לא ראיתיה וכל העניין נשכח ממני. יהי זכרה ברוך.

 

יעקב משולם, כרמיאל, 30.7.07

 

 

 

מן העיתונות:   מאת אלי אשכנזי

אתמול מתה סנטה יוספטל, בת 95, לשעבר חברת כנסת במפא"י ובמפלגת העבודה, ומזכירת איחוד הקבוצות והקיבוצים. הלווייתה תתקיים מחר בשעה 15:00 בקיבוצה, גלעד. יוספטל נולדה בשנת 1912 בעיירה פורט שבדרום גרמניה. בנעוריה הצטרפה לתנועת "הבונים", שם גם הכירה את גיורא יוספטל, שלימים יהיה בעלה ויכהן כח"כ ושר מטעם מפא"י. בשנות השלושים עסקו סנטה וגיורא בחינוך ובהכשרת בני נוער לקראת עלייה לארץ ישראל, ובספטמבר 1938 עזבו את גרמניה ועלו לישראל.

בפעילותה הציבורית כיהנה כחברת הכנסת השלישית מטעם מפא"י, ובכנסת השמינית מטעם המערך, עבדה בוועדה המרכזת של ההסתדרות, וכיהנה פעמיים כמזכירת איחוד הקבוצות והקיבוצים.

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, אמר כי "סנטה הייתה מאחרוני 'דור הנפילים' של ישראל. דמות ערכית שידעה לשלב חברה וכלכלה, והפכה לאחת הדמויות המשפיעות והמוערכות ביותר בתנועה הקיבוצית לדורותיה".