20 לינואר 2008

לזכרם של הורינו היקרים  קלייר וחנוך לכמן  :  מאת גילה  וגבי לכמן

עלינו ארצה ב 1934. אבינו התכוון להיות פועל בא'י, אך התברר שדרושים רופאי שיניים.קו מחשבתו חיבר בין כוונותיו והוא התיישב בכרכור ופתח שם מרפאה לפועלים ולאיכרים. קשיי ההסתגלות ותנאי החיים הקשים באותם ימים לא הם שגרמו לעזיבתם את כרכור אלא המלריה שפגעה בהורים.

אבל נחוש באידיאולוגיה שלו הוא הלך שוב לסייע לפועלים, והתיישב בקרית חיים בשנות 35/6. בביתנו הראשון, ברח' ז' , הוא פתח מרפאת שיניים אשר התרחבה והתבססה בביתנו השני     ברח' ד'  בסמוך לבית הספר. ד"ר לכמן היה במודע רופא שניים של קופת חולים הכללית. פעל בהתאם להנחיותיה, והתשלום שגבה ממטופליו היה מבוסס על מחירון קופ'ח.   

בכל אותן שנים ראשוניות הוא טיפל בתושבי הקריה והקריות הסמוכות (גם בצעירי ההכשרות במחנות הקיבוצים

  בפאתי הקריה, שהמתינו לקראת יציאה להתיישבות קיבוצית). אהבת האדם וחוש ההומור שלו היו לשם דבר.

במשך שנים רבות עבד בקיבוצים רמת יוחנן, כפר מסריק ועין המפרץ וטיפל במסירות בקיבוצניקים.

הוא הקים את מערכת בריאות השן בבתי הספר, לטיפול מונע בכל הילדים, תוך שיתוף פעולה הדוק עם פנינה ורשבסקי אחות ביה'ס וד"ר הדסה היינריך הרופאה.

את יתרונות הפלואור במי השתייה ד"ר לכמן גילה וחקר, הוא פרסם מאמרים בנדון בעיתונות המקצועית בארץ ובחו'ל. 

בכל אותן שנים קשות אבי שרת בקריה, כרופא וכאזרח, בהגנה, בשמירה האזרחית והיה מעורב בהקמת חיל הרפואה של צה'ל והיערכות רפואת השיניים בו. היה פעיל בהתארגנות הסתדרות רופאי השיניים וארגונים מקצועיים כמו אלפא אומגה ועוד.

במשך 20 השנים שחיינו בקריה, הורי היו פעילים מאד בתחומי החברה, התרבות והאמנות, בקריה ובארץ בכלל:  אמי ד"ר קלייר לכמן הנחתה אמנים רבים ציירים ופסלים בראשית דרכם. היא פרסמה מאמרים וביקורות בעיתונים, דבר ודבר הפועלת ועוד.אנשים שחיו ופעלו בתוכנו לטובת הכלל

 

גבי לכמן      וגילה לכמן / יסעור